سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
الثلاثاء ٢٨ ذو الحجّة ١٤٣٨
Tuesday, September 19, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 15637
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۲۳:۳۲
در حمله مسلحانه به فرودگاه فلوریدا 5 نفر کشته و 9 نفر زخمی شدند
گرگ تنها، عامل حمله به مسافران آمریکایی

بعد از کشورهای اروپایی که شاهد حوادث تروریستی در روزهای منتهی به سال نو میلادی بودند، در روز ششم از سال جدید میلادی آمریکا نیز شاهد حمله تروریستی بود. روز گذشته یک عامل تروریستی بر روی مسافران در فرودگاه فلوریدا آتش گشود و بعد از کشتن 5 نفر و زخمی کردن 9 نفر دیگر توسط پلیس محاصره و دستگیر شد. وی که بعد از دستگیری و مشخص شدن هویتش معلوم شد که در ارتش آمریکا خدمت می‌کرده است، انگیزه خود از این جنایت را اجبار کردن او به دیدن فیلم‌ها و ویدئوهای داعش توسط سازمان سیا عنوان کرده است. این ادعا البته از طرف سازمان‌های امنیتی آمریکا رد شده و پلیس نیز اعلام کرد که او به دلیل اختلال روانی تحت درمان بوده است.

تیراندازی روز گذشته دریکی از فرودگاه‌های ایالت فلوریدا که به کشته‌شدن پنج نفر منجر شد، با حوادث تروریستی ماه‌های اخیر در آمریکا و سایر کشورهای اروپایی تفاوتی عمده داشت و آن زنده ماندن عامل تروریستی و دستگیر شدن او توسط نیروهای پلیس آمریکا است. کشورهای اروپایی از عوامل تروریستی که به‌تنهایی و با تأثیر گرفتن از ویدئوها و تبلیغات داعش شروع به آدم کشی و انجام عملیات تروریستی می‌کنند به‌عنوان گرگ‌های تنها یاد می‌کنند. گرگ تنهای فرودگاه فلوریدا اما در حالی این حمله را انجام داده است که برخی او را دیوانه خطاب کرده‌اند و برخی دیگر نیز عنوان کرده‌اند این فرد به دلیل انجام مأموریت در عراق تحت تأثیر داعش بوده و به همین دلیل این حمله تروریستی را انجام داده است. مهاجم فرودگاه فلوریدا «استبان سانتیاگو» ی ۲۶ ساله است که نوامبر گذشته نزد «اف بی آی» اعتراف کرده بود که ویدیوهای داعش را تماشا کرده است. بر اساس این اعترافات، او مجبور شده است که ویدیوهای داعش را مشاهده کند. او در اثناء اعترافات و تحقیقات، گفته بود که دولت آمریکا با واداشتن وی به مشاهده این ویدئوها ذهن او را در اختیار گرفته بود. او ادعا کرده بود که در سال ۲۰۱۰ به مدت ۱۰ ماه در ارتش آمریکا خدمت کرده و در عراق نیز حضورداشته است و بعدازآن توسط سیا وادار شده است که ویدئوهای داعش را تماشا کند. سانتیاگو که سال گذشته به دلیل «عملکرد غیر رضایت‌بخش» از ارتش کنار گذاشته شد، همچنین، گفته بود: «صداهایی می‌شنود که او را به پیوستن به داعش دعوت می‌کند». از سوی دیگر، تصاویری تأیید نشده از سانتیاگو منتشرشده که دریکی از آن‌ها او چفیه ای عربی دور گردن خود پیچیده است، امری که برخی آن را نشانه‌ای از تأثیر پذیرفتن او از داعش تفسیر کرده‌اند.
مقام‌های امنیتی به رسانه‌های آمریکا گفته‌اند وی به دلیل ابتلا به اختلالات روانی و شنیدن صداهای مبهم تحت درمان قرار داشته است. آن‌ها همچنین بابیان اینکه «سانتیاگو» به‌تنهایی این تیراندازی را انجام داده، احتمال تروریستی بودن آن را رد کرده‌اند. خویشاوندان «سانتیاگو» هم موضوع بیماری وی را تأیید کرده‌اند.
گزارش‌های اولیه رسانه‌های آمریکا ادعا می‌کردند که او با یکی از پروازهای کانادا وارد فرودگاه «فورت لادرداله» شده است. باوجوداین، کانادا این گزارش‌ها را رد کرد.
اطلاعات بعدی نشان داد که وی پنجشنبه‌شب از «انکوریج» به سمت «میناپولیس» و سپس روز جمعه از فرودگاه این شهر به فرودگاه «فورت لادردیل» پرواز کرده است. وی بعد از تحویل چمدانش در این فرودگاه، در بخش تحویل بار شروع به تیراندازی کرده است. مهاجم به‌طور مجاز اسلحه حمل می‌کرد اما روشن نیست چطور توانسته فشنگ نیز وارد فرودگاه کند و حداقل ۱۳ نفر را در محل تحویل گرفتن چمدان‌ها هدف قرار بدهد.
برخی تحقیقات در راستای اطمینان یافتن از وقوع مشاجره در هواپیما در حین پرواز در جریان است. رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، نیروهای امنیتی فرد مهاجم را بدون اینکه آسیبی دیده باشد، بازداشت کردند. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که حادثه داخل سالن تحویل چمدان‌ها رخ داد و متهم آمریکایی الاصل و متولد ایالت نیوجرسی است و کارت شناسایی نظامی دارد.
این حادثه تروریستی در آمریکا که البته برخی آن را به دلیل مشکلات روانی فرد مهاجم غیر تروریستی می‌دانند، در شرایطی رخ داد که چند روز پیش ابوبکر البغدادی به مناسبت سال نوی میلادی از افراد داعش در کلیه نقاط دنیا و به‌خصوص آمریکا و اروپا خواست که حملات فردی خود به غیرنظامیان و انجام پروژه‌های انتحاری را شدت بخشند. پیش‌ازاین نیز در شب سال نوی میلادی کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه و آلمان شاهد برخی فعالیت‌های تروریستی بودند.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
گرگ‌های تنها
|
اختلالات روانی
|
حمله مسلحانه به فرودگاه فلوریدا
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده