سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
الثلاثاء ٢٨ ذو الحجّة ١٤٣٨
Tuesday, September 19, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 15654
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۲۳:۳۷
هدیه خداحافظی اوباما به جهان اسلام چه ویژگی‌هایی دارد ؟
26 هزار حمله هوایی در کشورهای مسلمان

رئیس‌جمهور دموکرات در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که سالیانه‌ ده‌ها هزار بمب را بر سر مردم مسلمان کشورهای جنوب غربی و غرب آسیا و همچنین شمال آفریقا فروریخته است. گزارش پیش‌رو، نگاهی آماری بر کارنامه جنگ‌افرزوانه اوباما در جهان اسلام انداخته است:

هفت سال پیش باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، به خاطر «تلاش‌های فوق‌العاده برای تقویت دیپلماسی بین‌المللی و همکاری بین مردمان»، علی‌رغم اینکه کمتر از یک سال قدرت را در اختیار داشته و اقدام خاصی بالاخص در حوزه سیاست خارجی انجام نداده بود، برنده جایزه نوبل شد. وی در حالیکه آماده اسباب‌کشی از کاخ سفید می‌شود یک دستاورد دیگر از خود بر جای گذاشت. برنده جایزه صلح نوبل در سال 2016، 26 هزار و 171 بمب بر سر مردم کشورهای خارجی فروریخت (با فرض بعید یک بمب در هر یک حمله).

 سوریه و عراق، هدف عمده بمب‌های آمریکایی
بر اساس تحلیل داده‌های وزارت دفاع آمریکا توسط «شورای روابط خارجی»، یک اندیشکده آمریکایی، اکثر بمب‌های اوباما در سوریه و عراق استفاده‌شده‌اند. در همین حین، افغانستان، کشوری که اوباما وعده داده بود تمام سربازان آمریکایی تا پایان ریاست‌جمهوری وی از آن خارج خواهند شد، با افزایشی 40 درصدی نسبت به سال 2015 بیش از 1300 بار بمباران شد.
به گزارش تسنیم، “میکا زنکو” (Micah Zenko) یکی از اعضای برجسته شورای روابط خارجی در این وب‌‌سایت می‌نویسد:
طی حضور سال گذشته اوباما در دفتر ریاست‌جمهوری، آمریکا 26 هزار و 171 بمب در آسمان هفت‌کشور رها کرده است. این تخمین یقیناً پایین‌تر ازآنچه است که در واقعیت رخ‌داده، زیرا داده‌های قابل‌اتکا تنها در مورد پاکستان، یمن، سومالی و لیبی وجود دارند و یک «حمله»، بر اساس تعریف پنتاگون، می‌تواند شامل چندین بمب باشد. در سال 2016،‌ آمریکا 3 هزار و 27 بمب بیشتر نسبت به سال 2015 - با اضافه شدن کشور لیبی - علیه کشورها به‌کاربرده است. اگر فرض بگیریم که در هر حمله به‌صورت میانگین حداقل 2 بمب به‌کاررفته - میانگینی که احتمالاً از رقم واقعی کمتر است - آمریکا در سال گذشته میلادی بیش از 52 هزار انواع بمب بر سر مسلمانان فروریخته است.

 23 هزار بمب، هدیه آمریکا در سال 2015
“زنکو” در اوایل سال گذشته میلادی (ژانویه 2016) نیز آماری از بمباران‌ کشورها توسط هواپیما‌های آمریکایی در سال 2015 ارائه کرده بود:
سال گذشته (2015)، آمریکا 23 هزار و 144 بمب در شش کشور فروریخت. از این تعداد، 22 هزار و 110 بمب در عراق و سوریه فرود آمدند. این برآوردها بر اساس این واقعیت انجام‌گرفته‌اند که آمریکا 77 درصد از کل حملات هوایی‌اش را در عراق و سوریه انجام  دادند، جایی که ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سال 2015، 28 هزار و 714 بمب فروریخته است. این تخمین‌ها یقیناً بسیار کمتر ازآنچه که در واقعیت رخ می‌دهند هستند زیرا هر یک حمله یک بمب در نظر گرفته‌شده است درحالی‌که معمولاً در هر حمله بیش از یک بمب استفاده می‌شود.

 آمار عجیب تلفات سال 2016 به روایت پنتاگون
بعد از تمام این بمباران‌ها (2016) وزارت دفاع آمریکا تنها مرگ شش غیرنظامی را تأیید کرده است! بخش اعظمی از رسانه‌های جهان نیز این روایت را می‌پذیرند و معمولاً سؤالی درباره اینکه چه کسانی واقعاً در سوریه و عراق نابود می‌شوند، مطرح نمی‌کنند. بیش از یک سال پیش در اکتبر 2005، 30 غیرنظامی در حملات آمریکایی‌ها به بیمارستانی در قندوز افغانستان کشته شدند. هنوز تحقیقات درباره این جنایت ادامه دارد، اما از قبل معلوم شده است که بسیاری از عناصر داستان نادرست بوده یا تحریف‌شده‌اند.
 

کلید ‫واژه‌های مطلب:
بمب‌های آمریکایی
|
خداحافظی اوباما
|
حمله هوایی
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده