پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
الخميس ١ المحرّم ١٤٣٩
Thursday, September 21, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 15670
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۲۳:۲۶
کارگردان «معمای شاه» :
آیت‌الله هاشمی برای شبهات ما پاسخ داشت

تصویربرداری سریال «معمای شاه» به کارگردانی محمدرضا ورزی که دی‌ماه سال 91 کلید خورده بود، چندی پیش و بعد از گذشت 4 سال به پایان رسید.در این سريال كه مقطع تاريخي دهه 1330 تا پيروزي انقلاب اسلامي را به تصوير كشيده است؛ به بررسی مجاهدت‎های چهره‌های شاخصی همچون شهید آیت‌الله مطهری،مرحوم آیت الله طالقانی  و همچنین مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداخته شده است.

 در «معمای شاه» نگاهی فراجناحی داشتیم
کارگردان سریال «معمای شاه» درباره برگزاری جلساتی با مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و به تصویر کشیده شدن  زندگی وی در بخش‎هایی از این سریال توضیحاتی ارایه کرد.
«محمدرضا ورزی» در گفت‎وگو با «مهر» با اشاره به سکانس‌هایی از سریال «معمای شاه» که در آن به شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداخته شده است، درباره این شخصیت تاثیرگذار انقلاب  با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از بازوان تاریخ انقلاب بود گفت: ایشان جدا از نهضت امام خمینی(ره) نبود و نخواهد بود؛ تکلیف تاریخ معاصر با ایشان مشخص است که چه نقش و سهمی دراین برهه داشته‏اند، در واقع نقش وی در پیروزی انقلاب انکارناپذیر است. وی با اشاره به پرداخت شخصیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در سریال «معمای شاه» اظهارکرد: ما در «معمای شاه» با نگاهی فراجناحی، رویدادها و شخصیت ها را از مرحوم بازرگان گرفته تا
آیت الله طالقانی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بررسی کردیم؛ چون معتقد بودیم که باید تمام زوایا را دید و درواقع تا جایی که مقدور است و به قصه ما ربط دارد ؛ شخصیت ها را به تصویر کشید.

 فرازهایی از مجاهدان انقلاب در خدمت محتوای سریال بود
ورزی همچنین یادآور شد: در این سکانس‌ها، فرازهایی از مبارزات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کنار فرازهایی از مبارزات آیت الله مطهری، آیت‌الله طالقانی و دیگر مجاهدان انقلاب به تصویر کشیده شد که این فرازها در خدمت محتوای سریال بودند و ما به طور کامل به زندگینامه این شخصیت‌ها نپرداختیم. با این حال برای همین فرازها، نشست‌های متعددی را با شخصیت هایی که در قید حیات بودند و یا خانواده‎های آن مجاهدانی که در قید حیات نبودند برگزار کردیم.  وی ادامه داد: درباره آیت‎الله هاشمی رفسنجانی هم نقطه نظرات ایشان را گرفتیم و سعی کردیم بازسازی ما در سریال به شخصیت ایشان نزدیک باشد. این کارگردان اظهار کرد: در این جلسات آیت‌الله هاشمی از خاطراتش برای ما گفت و سوالات و شبهاتی را که نسبت به مقاطعی از دوران انقلاب و جلسات شورای انقلاب داشتیم را پاسخ داد. خلأیی در این مقطع وجود داشت و صورتجلسه‌های این مقطع موجود نبود که  ایشان اسنادی را در اختیار ما گذاشت و خواست که پوشیده نماند.نقش شهید مطهری در مدیریت انقلاب سرنوشت ساز بود
وی با اشاره به طرح این مباحث تصریح کرد: این مسایل را با مشاور پژوهشی در میان می‌گذاشتیم؛ این مباحث عمدتا بخشی از تاریخ انقلاب بود و باید دانست که هاشمی جدا از تاریخ انقلاب نیست و در جریان پیروزی سهم به‌سزایی داشت. ما در این سکانس ها به دوران مبارزات وی و زندان پرداختیم و بعد از آن به مقطع پیروزی انقلاب رسیدیم. حتی جلساتی که در دوران انقلاب در منزل شهید مطهری برگزار می‎شد را به تصویر کشیدیم زیرا نقش شهید مطهری در مدیریت اتفاقات زمان انقلاب بسیار برجسته و سرنوشت ساز بود.
ورزی با تاکید بر نگاه فراجناحی خود بیان کرد: نگاه ما در این سریال به شخصیت‌ها فراجناحی است و من سعی کردم مسیر رویدادها را براساس آنچه که بوده و اتفاق افتاده، پیش ببرم و این نکته را لحاظ کنم که رویکرد فراجناحی ما براساس محتوای علمی و تخصصی کار است.

 اهل فن در این سریال در کنار ما قرار داشتند
کارگردان «معمای شاه» در ادامه درباره برخوردهای آیت الله هاشمی نسبت به پاسخگویی و جلسات هم خاطرنشان‌کرد:
 آیت الله هاشمی رفسنجانی برخورد بسیار صمیمانه‌ای داشت و جالب بود که هر سوالی که داشتم بدون فاصله جواب می داد. به هر حال ایشان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و وقتش بسیار اهمیت داشت اما برای این جلسات وقت می‌گذاشت. حتی بعد از ساخت سکانس‌هایی که از ایشان داشتیم، آنها را برایشان نمایش دادیم و خوششان آمد و داستان آن سکانس را دوباره مفصل تر برای ما تعریف کردند. وی بیان کرد: ما نه تنها با ایشان بلکه با بسیاری از بزرگان که قرار بود در سریال به آنها پرداخته شود جلسات را برگزار می کردیم. به طور مثال با صادق طباطبایی هم چندین نشست داشتیم و او مطالب خوبی را از ایام نوفل لوشاتو در اختیارمان گذاشت.
ورزی درباره انتقاداتی هم که نسبت به بعضی شخصیت ها مطرح شده است، بیان کرد: من به تنهایی و صددرصد تصمیم‌گیرنده نبودم و اهل فن در این سریال در کنار ما قرار داشتند. فکر می‌کنم کاری را که لازم بوده انجام داده‌ام ولی با این حال هر کاری مخالفان و موافقانی دارد و من نمی توانم همه را راضی نگه دارم.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
مجاهدان انقلاب
|
سریال معمای شاه
|
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده