سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
الثلاثاء ٢٨ ذو الحجّة ١٤٣٨
Tuesday, September 19, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 15685
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۲:۳۹

اعتراف انگلیس به فروش 500 بمب خوشه‌ای به عربستان

در حالی که افکار عمومی جهان فشار فزاینده‌ای را بر کشورهای غربی به منظور جلوگیری از فروش تسلیحات ممنوعه به عربستان سعودی وارد کرده، افشای یک گزارش رسمی نشان می‌دهد، انگلیس در سال 1989 میلادی ۵۰۰ بمب خوشه‌ای به عربستان فروخته است که ممکن است از آن‌ها در جنگ کنونی علیه مردم یمن استفاده‌شده باشد. این در حالی است که استفاده از این مهمات در قوانین بین‌المللی ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، این اولین باری است که وزارت دفاع انگلیس فاش کرد که چه تعداد تسلیحات و ادوات نظامی به عربستان سعودی صادر کرده است. «مایکل فالون»، وزیر دفاع انگلیس در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن در آسوشیتدپرس چاپ شد، به یکی از قانون‌گذاران محافظه‌کار به نام فیلیپ هانوبون نوشته است: بریتانیا ۵۰۰ مهمات خوشه‌ای بی‌ال ۷۵۵ تحت توافق میان دو دولت که در سال ۱۹۸۶ امضاشده است، ارسال کرده است. آخرین انتقال سال ۱۹۸۹ انجام شد. به گفته فالون، انگلیس تا سال ۲۰۰۸ نتوانسته هیچ‌گونه نظارتی بر تسلیحات داشته باشد. ماه گذشته فالون گفت: «گرچه انگلیس از سال ۱۹۸۹ چنین تسلیحاتی در اختیار عربستان قرار نداده است»! اما «شمار محدودی » از مهمات خوشه‌ای انگلیس در جریان حملات نیروهای تحت امر عربستان در یمن شلیک‌شده است. وزیر دفاع انگلیس مدعی شد که از سعودی‌ها خواسته تا باقیمانده تسلیحات خوشه‌ای ساخت انگلیس را منهدم کنند و ظاهراً آن‌ها پذیرفته‌اند. او مدتی پیش در جلسه مجلس عوام گفت که نمی‌داند چه تعداد بمب خوشه‌ای به عربستان صادرشده است. فالون همچنین مدعی شد که از نحوه استفاده از این بمب‌ها «راضی» است و اطمینان دارد که قوانین بین‌الملل نقض نشده است! این افشاگری‌ها احتمالاً فشار بیشتری را بر انگلیس وارد می‌کند تا فروش تسلیحات به عربستان را متوقف کند. انگلیس ماه نوامبر از توقف فروش تسلیحات به ریاض امتناع کرد و درخواست دو کمیته پارلمانی و گروه‌های حقوق بشری را رد کرد. تاکنون نیز اعتراضات زیادی به دولت «ترزا می» و دولت قبل از آن یعنی «دیوید کامرون» صورت گرفته بود و مدافعان حقوق بشر از دولت انگلیس خواسته بودند فروش سلاح به عربستان را به دلیل جنایات جنگی نیروهای ائتلاف عربی در یمن متوقف سازند اما دولت انگلیس هنوز پاسخی به این موضوع نداده و فروش سلاح را در تعارض باسیاست‌های خود نمی‌داند.
در همین راستا روزنامه گاردین ماه گذشته در گزارشی نوشت که دولت انگلیس نتایج تحقیقی که استفاده از بمب‌های خوشه‌ای ساخت این کشور از سوی ائتلاف متجاوز سعودی در جنگ علیه یمن را ثابت می‌کند، دریافت کرده است. در همین راستا یک منبع دولتی به گاردین گفت که وزیر دفاع انگلیس و وزرای دیگر، ما نوامبر گذشته، در جریان نتایج این تحقیق قرار گرفته‌اند. این در حالی است که عربستان تمام اتهامات را در خصوص به‌ کارگیری اینگونه سلاح‌ها که استفاده آن در مناطق مسکونی ممنوع است، رد کرده است. بر اساس کنوانسیون بمب‌های خوشه‌ای که سال 2008 به امضای 116 کشور رسید، استفاده از این بمب‌ها ممنوع است و در حالی که آمریکا و عربستان تاکنون این کنوانسیون را امضا نکرده‌اند.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
استفاده عربستان از بمب های خوشه ای
|
بمب‌های خوشه ای
|
توطئه انگلیس و عربستان
|
انگلیس
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده