سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
الثلاثاء ٢٨ ذو الحجّة ١٤٣٨
Tuesday, September 19, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 15692
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۲:۵۸
آیت‌الله مکارم شیرازی:
حقوق‌های نجومی وجدان جامعه را جریحه‌دار کرده است

یکی از مراجع تقلید گفت: متأسفانه نهادهای کشوری، جدا جدا کار کرده و مسائل به جایی نمی‌رسد، مثل موضوع حقوق‌های نجومی که دولت جداگانه کار می‌کند؛ دستگاه‌های اطلاعاتی جداگانه؛ دادگستری جداگانه و ... لذا مشاهده می‌کنیم مسئله ای که وجدان جامعه را جریحه‌دار کرده است ، به جایی نمی‌رسد .

به گزارش «حوزه»، آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود، یکی از مشکلات جامعه را پراکنده کاری عنوان و تصریح کرد: مسئله سوء استفاده‌های مالی کلان و قاچاق نیز نمونه دیگری از این مشکلات موجود است که نماینده نهادهای اطلاعاتی، دولت، دستگاه قضا و ... باید در یک جلسه نشسته و تکلیف این موضوع را مشخص کنند.
وی ادامه‎داد: بررسی مشکلات فضای مجازی نیز از دیگر معضلات امروز جامعه است که باید با همکاری و تعامل دستگاه‌های مربوطه مرتفع شود. آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگر از سخنان خود به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «ليس بخيركم من ترك دنياه لآخرته و لا آخرته للدّنيا حتّى يصيب منهما جميعا فإنّ الدّنيا بلاغ إلى الآخرة و لا تكونوا كلّا على النّاس/ بهترين شما آن نيست كه دنياى خويش را براى آخرت خود واگذارد و نه آخرت خويش را براى دنيا واگذارد تا از هر دو بهره گيرد كه دنيا وسيله رسيدن به آخرت است و سربار مردم نباشيد». وی با بیان این مطلب که اسلام دین اعتدال است، تصریح کرد: اعتدال، ترک دنیا نیست و نبی مکرم اسلام(ص) نیز تارکان دنیا را بر حذر داشته و فرمودند که در جامعه حضور داشته باشید. مرد خدایی، کسی است که به دنیا نگاه ابزار و به آخرت نگاه هدف داشته باشد و جامعه با عمل به این حدیث می‌تواند اصلاح شود. این استاد برجسته حوزه اضافه کرد: دنیا پل، مرکب، مزرعه و ... برای آخرت است و تعبیرات گوناگونی برای آن در روایات آمده است.
آیت‏الله مکارم شیرازی افزود: در پایان این حدیث آمده است: «و لا تكونوا كلّا على النّاس/ و سربار مردم نباشيد»؛ پس هر شخصی به اندازه توان خود باید برای جامعه کار کند؛ چراکه در روایت دیگری از نبی مکرم اسلام(ص) آمده است: «ملعون من القی کله علی الناس/ مشمول لعنت خدا است آن کسی که سنگینی خودش را روی دوش دیگران بیندازد».جوانان باید این روایات را دانسته و به آن عمل کنند؛ همچنین مسئولان نیز باید به فکر کار و اشتغال برای مردم و جوانان باشند.
وی خاطرنشان کرد: پشت میز نشینی، فقط کار نیست و هر کار مفید و مثبت برای جامعه می تواند کار باشد و جوانان کار را عار ندانند.
 

کلید ‫واژه‌های مطلب:
سوء استفاده‌های مالی
|
حقوق‌های نجومی
|
آیت‌الله مکارم شیرازی
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده