پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
الخميس ١ المحرّم ١٤٣٩
Thursday, September 21, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 381
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۲/۱۱/۸ - ۱۷:۵۹
کوفی عنان مطرح کرد: 
توافق ژنو مهم‌ترین تحول سیاسی منطقه
دبیرکل سابق سازمان ملل که در رأس هیأتی به تهران آمده است، اظهار کرد: تحولات مثبتی در روزهای اخیر در عرصه سیاسی منطقه اتفاق افتاده که امضای توافق ژنو مهم‌ترین نمونه این رویدادهاست؛ بنابراین باید اعتماد و احترام متقابل را در این منطقه و فراتر از آن، دوباره بسازیم که البته کار آسانی نیست و به استقامت و شکیبایی نیاز دارد.
به گزارش مهر، کوفی عنان دیروز پس از دیدار با رییس دستگاه دیپلماسی کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد و بیانیه‌ای قرائت کرد. وی در این بیانیه ضمن معرفی همراهان خود در گروه «متنفذین» که روسای‌جمهوری سابق فنلاند و مکزیک بودند، گفت: این نخستین سفر گروه متنفذین به ایران است؛ البته هر یک از ما در گذشته به صورت فردی به ایران سفر کرده بودیم. وی با اظهار تأسف از مرگ نلسون ماندلا گفت: گروه ما گروهی از رهبران مستقل هستند که نلسون ماندلا در سال 2007 آنها را گرد هم آورد؛ پس از اینکه آقای ماندلا در ماه دسامبر چشم از جهان فروبست ما مصمم‌تر از گذشته می‌خواهیم مأموریت خود را 
ادامه دهیم. 
وی با بیان اینکه ماندلا به ما گفته بود که حقیقت را به قدرتمندان بگوییم و صدای ضعفا باشیم، تصریح کرد: گروه متنفذین از زمان تاسیس سعی کرده است ضعف‌ها را التیام بخشد و در این زمینه اقداماتی در سودان، فلسطین، کنیا و کشورهایی از این دست انجام داده است.
عنان در تشریح اهداف سفر این گروه به تهران گفت: هدف ما از سفر به ایران این است که با رهبران ارشد ملاقات کنیم و به طیف گسترده‌ای از تحولات، بویژه تحولات جاری که منطقه را تحت‌الشعاع قرار داده است، گوش فرا دهیم.
رییس گروه متنفذین خاطرنشان کرد: همه ما از جمله میزبانان ایرانی به شدت از وضع اسفناک امروز سوریه ناراحت هستیم و معتقدیم باید تلاش کنیم از رنج‌ها بکاهیم و منافع مردم سوریه را در اولویت خود قرار دهیم.
وی گفت: باید نهایت سعی خود را بکنیم که کابوس زنان و مردان و کودکان در این کشور به پایان برسد. عنان با بیان اینکه هنوز دو روز از سفر این گروه به ایران باقی مانده است، گفت: قرار است با طیف گسترده‌ای از مقامات و رهبران ایرانی دیدار کنیم. 
ما منتظر هستیم پیشنهادهای رهبران ایرانی را که می‌توانند به کاهش تنش‌ها در منطقه و سطح بین‌الملل کمک کنند بشنویم. عنان سخنرانی رییس‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را یادآور شد و افزود: آقای روحانی گفتند با وجود ترس‌ها، اکنون امیدواری‌هایی در جهان وجود دارد که مردم و نخبگان جهان به صلح «آری» و به جنگ «نه» بگویند و گفت‌وگو را به مناقشه و اعتدال را به افراطی‌گری ترجیح دهند.
دبیرکل سابق سازمان ملل با بیان اینکه مردم دنیا به دنبال این هستند که در حکمرانی کشورها نقش داشته باشند، اظهار کرد: جوامع قوی بر سه پایه مستقر هستند؛ صلح؛ ثبات و توسعه؛ حاکمیت قانون و در نهایت احترام به حقوق بشر سه پایه اصلی جوامع است. توسعه پایدار نیازمند صلح و ثبات است و صلح و ثبات ریشه در حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر دارد. وی گفت: همه ما وظیفه داریم و کارهای زیادی داریم که به صورت گروهی انجام دهیم تا دنیای ما تبدیل به دنیایی شود که در آن صلح وجود داشته باشد و باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات را رفع کنیم.
کلید ‫واژه‌های مطلب:
تحول سیاسی منطقه
|
کوفی عنان
|
توافق ژنو
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده