پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
الخميس ١ المحرّم ١٤٣٩
Thursday, September 21, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 4505
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۳/۸/۲۳ - ۲۱:۱۳
هدف شیطانی اوباما در پوشش ائتلاف مبارزه با داعش آشکارتر شد
برنامه‌ریزی آمریکا برای اعزام نیروی زمینی به عراق
اوباما نمی‌خواهد به وعده‌اش در خصوص وارد نشدن دوباره به عراق و استقرار نیروهای زمینی در این کشور پایبند بماند. این مسئله‌ای است که بسیاری از تحلیلگران غربی مدت‌ها پیش به آن اشاره کرده بودند. به همین جهت آمریکایی‌ها در حال تلاش برای ضعیف نشان دادن ارتش عراق و به تبع آن، ضرورت حضور نیروهای پیاده خود در عراق هستند.

تلاش آمریکا برای اهمیت‌زدایی از دستاوردها و توانایی ارتش و نیروهای مردمی عراق همچنان ادامه دارد و فرماندهان ارتش ایالات متحده برای توجیه حضور نظامی گسترده‌تر در عراق، به دنبال ضعیف نشان دادن نیروهای مردمی و ارتش عراق در مبارزه با تروریست‌ها هستند. رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در همین راستا روز گذشته گفت که عراق به ۸۰ هزار نیروی ارتشی کارآمد نیاز دارد تا بتواند موصل را از دست داعش پس بگیرد. ارتش و نیروهای مردمی عراق در حالی هر روز دستاوردهای جدیدی در مبارزه با تروریسم کسب می‌کنند که آمریکا با بهانه‌تراشی و اهمیت زدایی از این دستاوردها حضور خود در عراق را امری ضروری می‌داند تا زمینه ساز حضور گسترده‌تر این کشور در عراق و منطقه باشد. در همین راستا ژنرال دمپسی در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: پنتاگون در حال بررسی پیشنهاد اعزام نیروهای نظامی در کنار ارتش عراق برای پس گرفتن موصل یا مناطق مرزی عراق با سوریه از پیکارجویان داعش است. وی افزود:  در این لحظه نمی‌توانم بگویم که آیا توصیه خواهم کرد نیروهایی که در موصل و در مرز [عراق و سوریه] هستند به همراهی نیروهای امریکایی نیاز دارند، اما ما بی‌شک در حال بررسی این موضوع هستیم.  ژنرال دمپسی ادعا کرد شمار نیروهای امریکا در عراق به نسبت کم است. این در حالی است که اوباما جمعه گذشته اجازه اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی دیگر امریکایی به عراق را صادر کرد که شمار نیروهای امریکایی را که از ماه ژوئن در عراق به سر می‌برند تقریبا به دو برابر افزایش خواهد داد.  در حال حاضر ۱۴۰۰ نظامی امریکایی در عراق حضور دارند و بر اساس گزارش‌ها این نظامیان عضو «نیروهای عملیات ویژه» امریکا هستند اما مقام‌های واشنگتن آن‌ها را مشاوران نظامی معرفی می‌کنند.
در ادامه رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که عراق به ۸۰ هزار نیروی ارتشی کارآمد نیاز دارد تا بتواند موصل را از دست داعش پس بگیرد و مرزهایش را با سوریه تقویت کند. آمریکایی‌ها از یک سو نیاز عراق به نیروی نظامی کارآمد را مطرح می‌کنند و از سوی دیگر مطرح می‌کنند عراق توانایی برخورد و از بین بردن داعش را ندارد تا در نهایت برای حضور نظامی‌گسترده‌تر خود در عراق زمینه‌سازی کنند.
اوباما زمانی که دستور حمله نظامی هوایی به عراق را صادر می‌کرد،به مردم این کشور قول داد که هیچ‌گاه نیروهای ارتش آمریکا دوباره به عراق باز نمی‌گردند و ماموریت اشغال عراق، ماموریتی تمام شده تلقی خواهد شد. در روزهای ابتدایی سال ۲۰۱۳ بود که او دستور عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از عراق را صادر کرد و خاطرنشان کرد که هیچ‌گاه این نیروها به عراق باز نمی‌گردند. رییس جمهور آمریکا با این حال زیاد هم نتوانست به وعده خود پایبند بماند. تحلیلگران زیادی از سرتاسر دنیا بودند که عنوان می‌کردند در هر صورت آمریکا راهی برای بازگشت به عراق پیدا می‌کند و این راه حل در بهترین حالت خود توسط نیروهای داعش به وجود آمد. اوباما این بار نه برای اشغال عراق، بلکه برای حمله به زیر ساخت‌ها و از بین بردن استقلال و ایجاد ضعف و چند دستگی در نیروهای عراقی وارد این کشور شد. از ابتدای حمله نیروهای ائتلافی به عراق، اوباما قول داده بود هیچ چکمه‌ای در روی زمین قرار نگرفته و یا به بیان بهتر، هیچ نیروی زمینی برای مبارزه با داعش به عراق وارد نمی‌شود. پنتاگون و مشاوران ارشد کاخ سفید با این حال از همان ابتدا جلسات زیادی برای بررسی میزان حضور نظامی خود در عراق داشتند و هفته‌هاست که افرادی چون مارتین دمپسی و یا سایر تحلیلگران نظامی آمریکایی بر ضرورت حضور دوباره آمریکا در عراق تاکید می‌کنند.
نشریه آنتلانتیک گزارش داد که عملیات ائتلاف ضد آمریکا علیه داعش روزانه ۸ میلیون دلار برای آمریکا هزینه دارد که به طور میانگین هر ساعت از عملیات علیه داعش عددی بالغ بر ۳۰۰ هزار دلار می‌شود. بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده‌اند این هزینه‌ها یا باید توسط کشورهای عرب منطقه تاکین شود و یا اینه آمریکا دوباره برای تامین هزینه‌هایش، نفت و تاسیسات پالایشگاهی عراق را نشانه می‌رود و با بحرانی جلوه دادن امنیت منطقه و این کشور، به بستن قرار دادهای میلیون دلاری با بخش نفت و انرژی عراق، خود را از بحران مالی پیش آمده برای آمریکا نجات می‌دهد.

 سلاح‌های آمریکایی در دست داعش
برنامه‌های اوباما برای حمله زمینی دوباره به عراق در حالی افشا می‌شود که یک منبع بلند پایه امنیتی عراقی افشا کرد که «گروهک تروریستی تکفیری داعش شماری از نیروهای ارتش عراق و داوطلب مردمی شرکت کننده در عملیات الانبار را با استفاده از سلاح‌هایی به قتل رساند که تنها در آمریکا ساخته می‌شود». این منبع بلند پایه عراقی که به دلایل امنیتی خواستار عدم افشای هویت خود شد، گفت: «شک و تردیدهای ما از آنجا نشات گرفت که تعدادی از سربازان عراقی و نیروهای داوطلب مردمی که در استان الانبار حضور و فعالیت داشتند، در معرض تیرهایی قرار گرفتند که از سوی تک تیراندازان داعشی شلیک می‌شد». وی ادامه داد: «مهم‌ترین ویژگی این گلوله‌ها آن بود که از زره پوش‌ها و خودروهایی که از آن‌ها استفاده می‌کردند، عبور می‌کرد و پس از شکافتن بدنه خودروها به افراد اصابت می‌کرد و موجب کشته شدن آن‌ها می‌شد». اینکه این سلاح‌ها چگونه به دست داعش افتاده، هنوز مشخص نیست. آمریکایی‌ها هر زمان این اتهام مطرح می‌شود که خود تامین کننده سلاح داعش بوده‌اند، این پاسخ را مطرح می‌کنند که این سلاح‌ها به دولت عراق تحویل داده شده و در موصل به دست نیروهای داعش افتاده است اما به نظر می‌رسد تعداد سلاح‌های آمریکایی داعش از تعداد اسلحه‌های اهدایی آمریکا به ارتش عراق بسیار بالاتر بوده و منبع ورود آن‌ها به عراق و سوریه مشخص نیست!
 

دستاوردهای ارتش عراق
آمریکا به دنبال کم اهمیت نشان دادن دستاوردهای ارتش عراق در این کشور است اما خبرها حکایت از مسایل دیگری دارد. منابع خبری در ادامه دستاوردهای ارتش عراق، اعلام کردند شهر بیجی به صورت کامل از دست گروه‌های تروریستی آزاد شد. تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد ارتش این کشور توانست عملیات پاکسازی عناصر گروه داعش را در شهر بیجی تکمیل کند. شهر بیجی که از چند ماه پیش کانون درگیری‌ها با داعشی‌ها بوده، بزرگ‌ترین پالایشگاه عراق را در خود جای داده است. همچنین نیروهای ارتش عراق دیروز با کمک عشایر حمله عناصر داعش از دو محور به شهر رمادی را درهم شکستند. حجم تلفات تروریست‌های داعش در این حمله سنگین است و درگیری‌ها میان نیروهای عراقی و عناصر تروریستی داعش ادامه دارد.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
استقرار نظامیان آمریکایی در عراق
|
نبرد در عراق
|
باراک اوباما
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده