پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
الخميس ١ المحرّم ١٤٣٩
Thursday, September 21, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 4618
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۳/۸/۳۰ - ۲۰:۴۳

فریب عمومی در چنبره انتخابات!انتخابات پارلمانی بحرین امروز برگزار می‌شود تا به ادعای سران این شبه جزیره، نمادی از دموکراسی اجرا شده توسط آنان باشد. این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که مردم و گروه‌های سیاسی، ضمن «صوری» توصیف کردن این انتخابات آن را به شدت تحریم کرده‌اند. حال این سوال مطرح است که چرا مردم بحرین با این انتخابات مخالفت کرده و حتی به تحریم آن پرداخته‌اند؟ پاسخ به این پرسش را در نحوه برگزاری انتخابات می‌توان جستجو کرد. بر اساس گزارش‌های منتشره دستگاه قضایی بحرین بسیاری از جریان‌های سیاسی را که در نقد رژیم آل‌خلیفه فعالیت می‌کنند از حضور در انتخابات منع کرده است. در همین حال سابقه پارلمان بحرین نشان می‌دهد که جریان‌های مردمی از حق رای برخوردار نبوده و آل خلیفه با انتصابی کردن بخشی از کرسی‌های پارلمان و اعمال فشار بر سایر جریان‌ها عملا نقش مردمی پارلمان را حذف نموده است. با این شرایط عملا برگزاری انتخابات پارلمانی نمی‌تواند دستاوردی برای مردم داشته و بیشتر به یک فریب برای توجیه رفتارهای آل‌خلیفه تبدیل شده است.
نکته مهم دیگر آن است که مردم بحرین در طول نزدیک به 4 سال است که با برپایی تظاهرات و اعتراض‌های مدنی عدم مشروعیت رژیم را سر می‌دهند. آن‌ها تاکید دارند که ساختار سیاسی حاکم برکشورشان مغایر با خواست و نظر مردم است و کل ساختار باید برچیده شود.  با این شرایط انتخاباتی که توسط نظامی غیر مردمی برگزار شود دارای مشروعیت نخواهد بود و چنین پارلمانی نیز نمی‌تواند کارکردی برای مردم داشته باشد.  نکته دیگر آنکه، این انتخابات نه با مشارکت و نظارت مردم بلکه بر اساس خواست و نظر عربستان و آمریکا برگزار می‌شود که عملا نقض استقلال این کشور است. مردم بحرین خواستار برگزاری انتخاباتی هستند که خود برگزار کننده آن هستند و نه انتخاباتی تحمیل شده از خارج.
با توجه به این شرایط است که مردم بحرین به جای حضور در انتخابات راه تحریم را در پیش گرفته‌اند و تاکید دارند که پای صندوق‌های رای نخواهند رفت. البته آن‌ها راهکاری نیز برای تحقق دموکراسی در کشورشان ارائه کرده‌اند و آن برگزاری همه پرسی برای اعلام نظر مردم به برگزاری انتخابات است. این رویکرد نشانگر بلوغ سیاسی مردم بحرین است که در کنار بیان اعتراض خود، راهکارهای عملی برای خروج کشورشان از بحران ارائه می‌کنند. رویکردی که محافل رسانه‌ای غربی و عربی برای کم رنگ سازی کارکردها و جایگاه سیاسی مردم بحرین و نیز الگو نشدن آن برای سایر ملت‌های عربی به دنبال پنهان سازی و در حاشیه قرار دادن آن هستند چنانکه در روزهای اخیر صرفا به برجسته سازی انتخابات بحرین و نمایش چهره‌ای دموکراتیک از آل‌خلیفه پرداخته و هیچ اشاره‌ای به
عدم مشروعیت این انتخابات و البته راهکارهای عملی مردم برای تحقق دموکراسی واقعی در کشورشان نمی‌کنند.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
دموکراسی واقعی
|
چنبره انتخابات
|
یادداشت
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده