سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
الثلاثاء ٢٨ ذو الحجّة ١٤٣٨
Tuesday, September 19, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 7151
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۴/۳/۱۱ - ۲۰:۵۰
رییس کل دادگستری استان بوشهر به «حمایت» خبرداد
ایجاد شعب ویژه برای رسیدگی به جرایم زیست محیطی
 رییس کل دادگستری استان بوشهر گفت: برای مقابله با جرایم زیست محیطی در این استان ، شعبه ویژه رسیدگی به جرم‌های زیست محیطی تشکیل شده است.
علی جمادی در گفت و گو با «حمایت» درباره اولویت برنامه‌هایی که برای دادگستری استان بوشهر در نظر گرفته است، توضیح داد: ارتقای سلامت کارکنان دادگستری، بهبود کیفیت در دادرسی و اتقان آرای قضایی، مناسب‌سازی شعب دادسراها ، دادگاه‌های عمومی و تجدیدنظر... در گروه مهمترین کارها قرار دارد. وی تصریح کرد: مناسب سازی شعبه ها به منظور تسریع در موضوع رسیدگی و احقاق حقوق عامه و رفع اطاله داد رسی مدنظر است. وی با اشاره به تخصصی کردن شعب دادگاه‌ها در استان بوشهر، نیز خاطرنشان کرد: باید شعبه‌های دادرسی را تخصصی کرد؛ همین موضوع سبب می‎شود تا به موضوع‌های مهم و خاص سریع تر رسیدگی شود. همچنین الکترونیکی کردن فرآیند دادرسی می‌تواند در سرعت بخشیدن به دادرسی موثر باشد.
 
  حفظ حقوق شهروندی در دستور کار 
این مقام قضایی اضافه کرد: حفظ حقوق شهروندی، حفاظت از بیت‌المال، کاهش میزان ورودی پرونده ها با انجام برنامه‌های پیشگیرانه و مشارکت نهادهای مردمی در حل و فصل اختلافات از جمله برنامه‌های دادگستری استان بوشهر محسوب می‌شود. جمادی یادآورشد: برای تسریع در دادرسی، تغییر در ساختار شعب و دادگاه‌ها و تقویت نظارت و ارزشیابی در این استان صورت گرفته است.  رییس کل دادگستری بوشهر همچنین درباره ارائه آموزش به دادستان‌های سراسر این استان خاطرنشان کرد: مقررشده تا به دادستان‌ها و قضات دادسراها آموزش‌هایی برای مختومه شدن پرونده‌ها در مرحله تحقیقات مقدماتی مانند : تعلیق تعقیب ، تعویق تعقیب و محاکمه با رعایت شرایط مقرر در قانون، تقویت ساز و کارهای پیشگیرانه (تقویت امنیت اجتماعی) و تقویت نهادهای سازش و استفاده از شیوه‎های حل اختلافی غیرقضایی ارائه شود. وی افزود: توسعه شعب رسیدگی کننده به پرونده‌ها، برخورد با مفاسد اقتصادی و رسیدگی به آنها در شعب ویژه، تسریح در رسیدگی به پرونده‌ها و اجرای به موقع و قاطع احکام صادره در جرائم اقتصادی نیز در دستور کار قرار گرفته است.   جمادی درباره جرائمی که آمار آنها در دادگستری بالاست، افزود: سعی می شود جرایمی که از نظر آماری رقم بیشتری را به خود اختصاص می دهند در شورای پیشگیری از وقوع جرم مطرح شوند و راهکارهای لازم برای  کاهش این قبیل جرایم تصویب ومورد بررسی قرار گیرد؛ این در حالی است که اقسام سرقت‌ها و ضرب و جرح بیشترین پرونده را درمحاکم استان داراست. 
 
ساخت ساختمان جدید برای زندان‌های بوشهر
وی که به تازگی ریاست دادگستری استان بوشهر را به عهده گرفته است درباره وضعیت زندان‌های استان بوشهر نیز بیان کرد: در بازدیدی که از زندان مرکزی بوشهر صورت گرفت، نشان می‌دهد که اقدامات خوبی برای رفاه و اشتغال زندانیان در این استان صورت گرفته است ؛ به طوری که جای تقدیر و تحسین دارد. این مقام مسئول در دادگستری استان بوشهر خاطرنشان کرد: در زندان‌ها برنامه هایی برای افزایش کار آمدی و استفاده بیشتر از ظرفیت‎ها مدنظر است که به مرور این طرح‌ها به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد. جمادی بر توسعه فضای فیزیکی برخی زندانهای استان نیز تاکید کرد و افزود:احداث زندان یا بازداشتگاه در حوزه‌های قضایی که نیاز اساسی دارند نیز مدنظر قرار گرفته است.
 
  شعب ویژه رسیدگی به جرائم زمین خواری
رییس کل دادگستری استان بوشهر در ادامه این گفت وگو با اشاره به مقابله با زمین‌خواری در این استان، تصریح کرد: برای برخورد با زمین‌خواری شعب ویژه‎ای در این استان تاسیس شده است که قضات مجرب، متخصص و آشنا به موازین حقوقی در این شعبه ها مشغول به کار هستند. وی ادامه داد: دستگاه قضایی به طور قاطعانه با جرائم زمین‌خواری برخورد می‎کند؛ بنابراین سعی خواهد شد تا در رسیدگی به این قبیل پرونده‌ها از کارشناسانی که دقیق و از سلامت نفس کافی برخوردار هستند استفاده شود و در نهایت نیز با قاطعیت در صدور آرا و در کوتاه ترین فاصله زمانی ممکن، آرای صادره به مرحله اجرا گذاشته شود. 
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به کمک به حفظ محیط زیست در استان بوشهر نیز توضیح داد: با توجه به اهمیت حفظ و حراست از محیط زیست با تهدید کنندگان بهداشت عمومی برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد .همچنین شعب ویژه رسیدگی به جرائم محیط زیست در استان بوشهر تشکیل شده است. وی اضافه کرد: تقویت نظارت دادستانها به عنوان مدعی العموم بر مواردی که سلامت مردم یا جامعه را به خطر می‌اندازد  از دیگر برنامه های دادگستری استان بوشهر محسوب می شود.
 
  حمایت قضایی از سرمایه گذاری 
رییس کل دادگستری استان بوشهر در بخش دیگری از سخنانش با‌بیان اینکه حمایت قضایی از سر‎مایه گذاری در اولویت کار دادگستری استان بوشهر است تصریح کرد: تلاش برای ایجاد امنیت فعالیت سرمایه گذاران در دستور کار قرار دارد. جمادی  افزود: حمایت ازفعالان اقتصادی را نه تنها به عنوان یک مشروعیت قانونی بلکه به عنوان یک تکلیف دانسته و در همه بخش ها که نیاز به حمایت دارند، اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.
وی با بیان اینکه باید صنعتگران دستگاه قضایی را امین خود بدانند اظهار کرد:  مقررشده تا شعب ویژه بررسی مشکلات قضایی برای فعالان اقتصادی در مرکز استان و برخی ازشهرستانها ایجاد شود.
وی یادآورشد: در برخی از شهرستانها که امکان ایجاد شعبه مستقل نیست هم قرار است در همان شعبه‌هایی که وجود دارد آموزش های لازم به قضات مستقر داده شود. جمادی با تاکید مجدد بر حمایت قضایی از فعالان اقتصادی بیان کرد: هم اینک بیکاری یکی از معضلات بسیار بالا در سطح جامعه است که با روان سازی مشکلات قضایی واحدهای تولیدی سعی خواهد شد این روند کاهش پیدا کند .
کلید ‫واژه‌های مطلب:
جرائم زمین خواری
|
استان بوشهر
|
رییس کل دادگستری استان بوشهر
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده