سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
الثلاثاء ٢٨ ذو الحجّة ١٤٣٨
Tuesday, September 19, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 7315
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۴/۳/۲۴ - ۲۱:۰۰
  سیدجعفر قنادباشی 
نیرنگ جدید آمریکا در یمن
مروری بر عملکرد دستگاه دیپلماسی آمریکا نشان می‌دهد که وقتی آنان از گروهی چه به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم برای مذاکره و گفتگو دعوت می‌کنند در حقیقت بدین معناست که به قدرت و نفوذ آن گروه و مجموعه اذعان دارند. 
این در حالی است که آمریکا و متحدین این کشور در اتحادیه اروپا و نیز در منطقه از جمله ارتجاع عرب، بارها سعی بر این داشتند که حقایق روشن یمن را کتمان کرده و تصویری غیرواقعی از آن را به جهان نشان دهند. نگاهی بر رسانه‌های این کشورها، تعریفی جز «کودتاگر»، «تروریست» و افرادی که موجبات بی‌ثباتی را در یمن باعث شده‌اند، از جنبش مردمی انصارالله به دست نمی‌دهد.
 در خبرها آمده بود که آمریکا از طریق مسقط از انصار الله درخواست کرده است به ژنو رفته و تحت نظارت سازمان ملل متحد در مذاکرات با هدف یافتن راه حلی برای تهاجم سعودی حضور یابند. دعوت آمریکا از انصارالله با توجه به این که این حمله ناجوانمردانه با چراغ سبز ایالات متحده صورت گرفت، اعتراف به ماهیت سیاسی و غیرمسلحانه این گروه در کنار خصوصیت مردمی و محبوب بودن مجاهدین یمنی دارد که اعتراف بسیار بزرگی است.
 از آنجا که سابقه سیاست خارجی آمریکا هیچ‌گاه با صداقت و راستی همراه نبوده است، این ابتکار دیپماتیک آنان نیز خالی از خدعه و نیرنگ نیست. گفته شده است که عربستان با هزینه کردن دلارهای نفتی سعی در منحرف کردن دستور جلسه نشست ژنو برآمده و تلاش می‌کند که موضوع تهاجم و کشتار مردم مطرح نگردد و در صدد است که موضوع جلسه به اجرای قطعنامه سازمان در مورد یمن اختصاص یابد. 
از سازمان ملل به عنوان نهادی بین‌المللی انتظار نمی‌رود که خواسته مقامات ریاض را برآورده کند زیرا چنین امری به معنای اجرای مقاصد عربستان است.
 اکنون بیش از 80 روز از جنگ یمن می‌گذرد و سازمان ملل باید مانند هر تهاجم دیگری، توقف حمله، تعیین متجاوز و کمک‌رسانی را در دستور کار خود قرار دهد. قطعنامه صادر شده سازمان ملل -که عربستان خواستار گنجاندن آن به عنوان دستور نشست ژنو است- در شرایطی پیش از وخیم شدن اوضاع فعلی و همسو با مقاصد و اهداف ارتجاع عرب صادر گردیده است. 
برخی خوش‌باوران با مشاهده رویکرد اخیر آمریکا مبنی بر دعوت انصارالله برای شرکت در اجلاس ژنو، تصور می‌کنند ایالات متحده از موضع خصمانه عربستان علیه یمن کناره گرفته و سیاست خود را بر پایه توجه و حمایت از نیروهای مردمی تعریف نموده است. در حالی که در خوش‌بینانه‌ترین حالت، هدف واشنگتن بازکردن پای انصارالله به میز مذاکرات و پیوند دادن این گروه به گروه‌های غیرانقلابی دیگر است؛ زیرا علاوه بر انصارالله، گروه‌های دیگر نیز به این نشست دعوت دارند. دانستن این موضوع که انصارالله پیش از آغاز جنگ و بدون مداخله خارجی، گفتگو‌هایی را با گروه‌های دیگر ترتیب داده بود کمک می‌کند تا این سیاست جدید آمریکا بیشتر رنگ ببازد؛ به خصوص اینکه این حمله، مذاکرات بین گروه‌های یمنی حول محور برپایی نظام سیاسی جدید را متوقف نمود. 
دخالت سازمان ملل در امور داخلی یمن و صدور قطعنامه در حالی که گروه‌های این کشور سعی در حل و فصل مشکلات بین خود بودند، قابل پذیرش نیست. اساساً هیچ کس از سازمان ملل و شورای امنیت نمی‌پذیرد که در ساختار سیاسی یک کشور دخالت کرده و از رییس‌جمهوری که نه مشروعیت قانونی دارد و نه مقبولیت عمومی، دفاع کند. 
سیاست آمریکا و ارتجاع عرب در یمن، حمایت و دفاع از گروه‌های تروریستی و شبه داعش در یمن بوده‌ است و هم‌مرز دانستن اقدامات گروه‌های سیاسی یمن که مقبولیت عمومی و مردمی دارند با تحرکات بی‌ثبات کننده و خشونت‌‌بار گروه‌های تکفیری، دیدگاهی اشتباه و ناصواب است. 
آمریکا، حامی همیشگی رژیم صهونیستی که دفاع از این رژیم بدنام، همواره یکی از محورهای اصلی سیاست خارجی ایالات متحده بوده است، اکنون بازیگردان و میدان‌دار اجلاسی با رویکرد صلح گردیده است. از سوی دیگر، انصارالله به گرایش‌ها و سیاست‌های ضدّ صهیونیستی متّصف است و اگر نظامی سیاسی با حضور قاطع انصارالله در یمن تشکیل شود، قطعاً مخالفت و دشمنی با رژیم کودک‌کش، در صدر سیاست‌های خارجی دولت یمن قرار خواهد داشت. 
سوالی که باید دستگاه دیپلماسی آمریکا به آن پاسخ دهد این است که آیا این کشور با حمایت از حضور انصارالله در نشست ژنو، قصد پاسداری از ارزش‌های این گروه را دارد؟ قطعاً پاسخ منفی است. 
بنابراین آمریکا که از دست‌یابی به هدف خود از طریق نظامی و با بازیگری ناشیانه عربستان برای برچیدن بساط انصارالله ناکام مانده است، نقشه مزوّرانه دیگری را مهندسی نموده تا با ماسک دیپلماسی، به نیابت از حاکمان نادان سعودی، دست این جنبش مردمی را از این سرزمین کوتاه کند.
رفتار سیاستمداران آمریکا در وقایع منطقه‌ای و جهانی همیشه رنگی از تهاجم، زورگویی و استفاده از قدرت نظامی برای حل و فصل نهایی به خود گرفته بود و سیاست‌های آنان را تا پیش از تحولات یمن، می‌توان یک‌سویه و بر مبنای استفاده از قدرت سخت توصیف کرد.
 اما مقاومت جنبش محبوب انصارالله در برابر این تهاجم وحشیانه‌ که به زنان و کودکان و نوزادان نیز رحم نکرده است، چاقوی سیاست زورمدارانه آنان را کند کرد و مشی آنان را از فشار و زور به حیله و نیرنگ، تغییر داد. در واقع دعوت آمریکا از انصارالله برای شرکت در اجلاس ژنو را باید ناشی از «ضعف و انفعال» و از روی سرخوردگی دانست که چاره‌ای به جز اتخاذ آن نداشته‌اند.  تغییر رویکرد آمریکا و ارتجاع از سیاست  یکسویه  زور و تحمیل به سمت دیپلماسی دو سویه نیرنگ و تزویر، حقیقت جبهه مقاومت در منطقه که منادی آن انقلاب اسلامی و آموزه‌های امام(ره) و مقام معظم رهبری است را بار دیگر به اثبات رساند و نشان داد که راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر تفکرات تکفیری و استکباری متصور نیست.
کلید ‫واژه‌های مطلب:
نیرنگ
|
آمریکا در یمن
|
سیدجعفر قنادباشی
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده