سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
الثلاثاء ٢٨ ذو الحجّة ١٤٣٨
Tuesday, September 19, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 7317
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۴/۳/۲۴ - ۲۱:۲۶
با تصویب وکلای ملت
داوطلبان نمایندگی مجلس فقط در یک حوزه انتخابیه حق ثبت‌نام دارند
نمایندگان مجلس مصوب کردند که هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید منحصراً برای یکی از حوزه‌های انتخابیه موجود در استان ثبت‌نام کنند.
در جلسه علنی مجلس روز یکشنبه خانه ملت که به ریاست حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، نمایندگان به دائمی شدن قانون اصلاح تأسیس مدارس غیرانتفاعی مصوب مرداد سال 87 رأی مثبت دادند.
بر این اساس معادل 10 درصد از درآمد مراکز آموزشی غیردولتی پردرآمد به تشخیص شورای نظارت مرکزی به حساب درآمد اختصاصی ملی واریز و به منظور کمک به توسعه آموزشی مناطق محروم و کم برخوردار هزینه می شود.
در ادامه نمایندگان، ماده 2 طرح استانی شدن انتخابات مجلس را پس از رسیدگی به تصویب رساندند.
به موجب مصوبه مجلس، هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید منحصراً برای یکی از حوزه‌های انتخابیه موجود در استان ثبت‌نام کنند.
خانه ملتی‌ها مقرر کردند که ثبت‌نام در بیش از یک حوزه انتخابیه، موجب لغو ثبت‌نام و محرومیت از داوطلبی نمایندگی آن دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهد شد. همچنین بهارستان‌نشینان با مسکوت ماندن طرح استانی- شهرستانی‌ شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس مخالفت کردند.
 
 انتقاد به عملکرد فرهنگی وزیر علوم 
روز گذشته محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: از دولت به ویژه ریاست جمهوری و  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می رود مراقبت شود دغدغه های فرهنگی از جمله رخنه فرهنگی و جنگ فرهنگی که مقام معظم رهبری بارها در مورد خطرات آن تذکر داده اند را جدی گرفته و نگرانی امت اسلام،علمای عظام و مراجع تقلید را لحاظ نمایند.
وی تاکید کرد‌: انتظار است فضای علمی در دانشگاه‌ها ارجح بر فضای سیاست زدگی باشد تا رشد علمی وفناوری کشور دچار افت نشود که امروز آثار و تبعات آن را شاهد هستیم.
رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت علوم باید در عملکرد فرهنگی خود بازنگری کند، افزود‌: انتظار است برای رفع مشکلات اقتصادی و خروج از رکود نگاه به داخل و اقتصاد مقاومتی در راس باشد تا نگاه  به بیرون و به ویژه نگاه به مذاکرات و توافق با 1+5.
همچنین ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس در نطق میان‌دستور خود گفت: علت اصلی تحریم‌ها ارجاع پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به شورای امنیت و صدور قطعنامه‌هایی از سوی این شوراست.
وی خاطرنشان کرد: اگر دیروز در مجلس یک مدرس در برابر اولتیماتوم بیگانگان ایستاد امروز مدرس‌های منتخب ملت قدرتمندانه در برابر زیاده‌خواهی‌ها و تهدیدات آمریکایی‌ها خواهند ایستاد و شجاعانه از عزت و اقتدار و امنیت ملت سرافراز ایران دفاع خواهند کرد. 
 
پیگیری استیضاح وزیر آموزش و پرورش 
در خصوص موضوع استیضاح وزیر آموزش و پرورش هم روز گذشته حجت‌الاسلام سیدمهدی موسوی‌نژاد نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان استیضاح کننده به تسنیم گفت: جلسه نمایندگان استیضاح کننده وزیر آموزش و پرورش با وزیر برگزار شد که نمایندگان از پاسخ وزیر قانع نشده و خواستار پیگیری استیضاح شدند.علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم در این رابطه به مهرگفت: با توجه به فضای جلسه کمیسیون و نتایج مباحث مطرح شده، نامه استیضاح وزیر آموزش و پرورش احتمالا سه‌شنبه هفته جاری به هیئت رئیسه مجلس تقدیم می‌شود.
 در ادامه جلسه علنی دیروز همچنین نمایندگان مجلس یک نفر از وکلای ملت را به عنوان عضو ناظر در هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور انتخاب کردند.بر این اساس، سیدمرتضی حسینی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در پارلمان با کسب 103 رأی موافق از مجموع 118 آرای مأخوذه به عنوان عضو ناظر خانه ملت در این هیأت برگزیده شد.
 
 تذکر نمایندگان به وزیر اطلاعات
پیش از پایان جلسه علنی هم 14  نفر از نمایندگان مجلس در تذکری به وزیر اطلاعات بر مقاومت و ایستادگی و ادامه روند دستگیری جاسوس‌های سرویس‌های نظام سلطه که دو تابعیتی هستند همچون جیسون رضائیان تأکید کردند.
همچنین سئوال ملی سه نماینده از محمد فرهادی وزیر علوم درباره علت عزل و نصب‌های خلاف قاعده در دانشگاه‌های کشور، سئوال ملی زهره طبیب‌زاده نوری نماینده مردم تهران از وزیر علوم درباره نحوه احقاق حق بورسیه‌هایی که مورد اجحاف قرار گرفته‌اند و سئوال ملی قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره نحوه ساماندهی آژانس‌های اعزام دانشجو به خارج از کشور در پایان نشست علنی خانه ملت اعلام وصول شد.
کلید ‫واژه‌های مطلب:
تذکر نمایندگان
|
عملکرد فرهنگی
|
استیضاح وزیر
|
مجلس
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده