پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
الخميس ١ المحرّم ١٤٣٩
Thursday, September 21, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 7732
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۴/۴/۲۸ - ۲۰:۰۱
حسن بهشتی‌پور در گفت‌و‌گو با «حمایت»بیان کرد
آینده مذاکرات مسکو – واشنگتن در ابهام

بعد از حضور نیروهای روسیه در کریمه، آمریکایی‌ها به بهانه دخالت روسیه در امور این کشور تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کردند تا با این اقدام تحرکات مسکو را در اوکراین کاهش دهند.
 در مقابل، به دلیل جایگاه مهم  اوکراین در معادلات روسیه، از نظر ساختار جمعیتی و وجود روس‌تباران وابسته به روسیه  و همچنین بعد استراتژیک اوکراین، مسکو از مواضع خود در حمایت از اوکراینی‌ها عقب‌نشینی نکرده و با وجود تحریم‌های اروپایی‌ها و آمریکا به مقاومت خود ادامه می‌دهد.
در این میان، بروز جنگ سرد جدید در روابط روسیه و آمریکا، که پس از حضور نیروهای روسیه در کریمه شکل گرفت و در نهایت تحریم‌های اروپا و آمریکا را علیه روسیه موجب شد، گمانه‌زنی‌ها در مورد برقراری مذاکرات میان روسیه و آمریکا به منظور پایان تحریم‌ها افزایش داده است.
 در همین رابطه، «حسن بهشتی‌پور» کارشناس مسائل روسیه اشاره کرد که در تحریم‌های صورت گرفته علیه این کشور، این مسکو و اتحادیه اروپاست که بیشترین میزان خسارت را متحمل شده و آمریکایی‌ها با تضعیف دو بلوک بیشترین برد را داشته‌اند. وی بر این باور است اگرچه، تنها راه پایان دادن به مشکلات اقتصادی روسیه و اروپا برقراری مذاکراتی برای پایان وضع موجود است، اما کماکان شواهدی دال بر این مهم وجود ندارد.

با توجه به اینکه برداشته شدن تحریم های کوبا و جمع‌بندی مذاکرات هسته ای1+5 و ایران نشان داده که راهکار تحریم فایده ای ندارد ، می‌توان چنین راهکاری برای پایان دادن به تحریم‌های روسیه نیز متصور شد؟
بعد از حضور نیروهای مسکو در اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه ، آمریکا به این بهانه تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرد.   اما باور بر این است که تحریم‌ها علیه روسیه ناکارآمد خواهد بود. حقیقت این است که قراین و شواهد چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. مقامات واشنگتن در خصوص ایران این سیاست را در مقابل مخالفان خود در پیش گرفته‌اند که اگر آن‌ها تحریم‌ها را در مورد ایران لغو نمی‌کردند، در آینده ایران در انزوا قرار می‌گرفت. اما، برخی از کشورها همچون چین، کره جنوبی و ژاپن و حتی هند بر آمریکا فشار آوردند که نمی‌توان به تحریم‌های ایران ادامه داد و آن‌ها هم از این تحریم‌ها متحمل ضرر شده‌اند؛حتی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا نیز در سخنانی اعتراف کرد که نمی‌توانستند تا ابد این تحریم‌ها را ادامه دهند، زیرا متحدین واشنگتن از آن‌ها فاصله می‌گرفت و این کشورها اصرار داشتند این موضوع هر چه سریع‌تر حل شود.
از سوی دیگر، ما با تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه روبه‌رو هستیم. در مورد روسیه، متحدین آمریکا، اتحادیه اروپای است که 400 میلیارد دلار با روسیه ارتباطات بازرگانی و تجاری دوجانبه داشته‌ است. در حالیکه این رقم برای آمریکا 20 میلیارد دلار برآورد شده بود. در نتیجه اروپا و روسیه بیشترین میزان ضرر را از این تحریم‌ها دیده‌اند. از این رو، این ادعا که تحریم‌ها کشورها را به دیپلماسی و مذاکره می‌کشاند، شواهد و قراینی بر اثبات آن وجود نداشته و متأسفانه آمریکایی‌ها همچنان بر این سیاست نادرست اصرار دارند. بنابراین، به نظر می‌رسد شرایط کنونی خلاف این ادعا را نشان می‌دهد و انتظار نمی‌رود تا آینده نزدیک، آمریکا تحریم‌های خود را علیه روسیه لغو کند. همچنین، اگر تصمیم بر لغو تحریم‌ها باشد، آن‌گاه این اقدام باید از طریق مذاکراتی بین اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه صورت بگیرد.

آیا احتمال دارد که نیاز اتحادیه اروپا به گاز روسیه ، در آینده‌ای نه چندان دور طرفین را بر سر میز مذاکره بنشاند؟
نه تنها وابستگی اروپایی‌ها به گاز روسیه از مباحث مهم در روابط دو طرف بوده، بلکه اتحادیه اروپا سرمایه‌گذاری وسیعی در روسیه داشته است. آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیایی‌ها چندین میلیارد دلار در روسیه سرمایه گذاری کردند و اکنون این سرمایه‌هاست که در معارض خطر قرار گرفته است. از سوی دیگر، مسکو نیز به بازار اروپا نیاز دارد. مقدار زیادی از واردات روسیه از قبیل، سبزیجات، میوه‌جات، لبنیات، از لهستان، فنلاند، دانمارک و مناطق مختلف اتحادیه اروپا صورت می‌گرفت. بنابراین، در این تحریم‌ها هر دو طرف متحمل ضرر و زیان شده‌اند، اما کماکان نه روسیه از موضع خود در مقابل اوکراین عقب‌نشینی کرده و نه اتحادیه اروپا تلاشی برای لغو تحریم‌ها انجام داده است. در نتیجه باید منتظر بود آیا مذاکراتی در این زمینه صورت خواهد گرفت یا خیر.

اصرار روسیه بر مواضع خود و پذیرش تحریم‌ها به رغم مشکلات پیش آمده برخی را به این باور رسانده است که اساساً تحریم‌ها تأثیری بر اقتصاد مسکو نداشته است. ارزیابی شما چیست؟ تا چه اندازه این تحریم‌ها شرایط اقتصادی روسیه را تغییر داده است؟
اولاً، برای پاسخ به این پرسش باید به آمار و ارقامی که پیش از این اشاره کردم، توجه شود. پیش از این، مبادلات دوجانبه بین اتحادیه اروپا و روسیه 400 میلیارد دلار بوده است. با این تحریم‌ها نه تنها روسیه بلکه اتحادیه اروپا نیز متحمل خسارت شده و این رقم به میزان زیادی کاهش پیدا کرده است. ثانیاً، در دو سال اخیر، روسیه حدود 100 میلیارد دلار فرار سرمایه‌گذاری داشته است که این رقم قابل توجهی است و چنین رخدادی بر اقتصاد روسیه تأثیر خواهد گذاشت. پیش از این در سال 2008 و در پی رکود اقتصادی، روسیه فرار سرمایه گذاری را نیز تجربه کرده بود و به این حقیقت تلخ رسید که فرار سرمایه‌گذاری بر اقتصاد کشور تأثیر منفی خواهد داشت.
ثالثاً، روبل روسیه در مقابل ارز کشورهای اروپایی مثل یورو و همچنین ارز آمریکا، دلار، حدود 30 درصد از ارزشش را از دست داده است که رقم قابل توجهی برای ضربه به اقتصاد روسیه تلقی می‌شود. در مقابل نیز اروپایی‌ها که هم در روسیه سرمایه‌گذاری داشته و هم به گاز مسکو وابسته‌اند، نیز متحمل ضرر شده‌اند. اما در این میان، واشنگتن که از تعارض بین روسیه و اتحادیه اروپا استفاده می‌کنند، کمترین ضرر را دیده است.
به نظر می‌رسد مقاومت «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، در مقابل تحریم‌ها و اصرار بر مواضع مسکو در مقابل مباحث اوکراین باعث افزایش محبوبیت وی بوده است و برخی معتقدند فشار تحریم‌ها نیز این محبوبیت را کاهش نداده است؟ شما تا چه اندازه بر این باورید؟
در آغاز شکل‌گیری بحران اوکراین و الحاق کریمه به خاک روسیه و همچنین حمایت مسکو از جدایی‌طلبان شرق اوکراین، نظر‌سنجی‌های صورت گرفته در روسیه، میزان محبوبیت پوتین را 75 درصد نشان می‌داد و براساس گفته‌های شاهدان عینی در روسیه، در ماه‌های اولیه حمایت‌های خیلی گسترده‌ای از سیاست‌های پوتین در مقابل اوکراین وجود داشت. به نظر می‌رسید پوتین نوعی روح ملی‌گرایی روسیه را در برابر غرب زنده کرده بود، اما با بروز مشکلات اقتصادی و گران شدن و کمبود برخی از کالاها، تدریجاً این موضع تغییر کرد.
با وجود این، گرایش‌های چپ حزب کمونیست روسیه، به عنوان دومین حزب قدرتمند این کشور، و همچنین گرایش‌های ملی‌گرایی در روسیه همچنان بر حمایت‌های خود از پوتین در برابر غرب ادامه می‌دهند. در مجموع قراین و شواهد نشان می‌دهد اگرچه حمایت‌ها از پوتین ادامه دارد، اما این حمایت‌ها دست‌خوش تغییر شده و کاهش پیدا کرده است.
 این در حالیست که روسیه بر موضع در برابر اوکراین ایستاده و بر این باور است که باید در برابر پیشروی غرب در اوکراین بایستد؛ چراکه اوکراین اهمیت زیادی در معادلات روسیه دارد. این کشور از نظر استراتژیک، نقطه حائل در برابر حملات غرب علیه روسیه در طول تاریخ بوده است که می‌توان به حملات ناپلئون، نظامی‌گری آلمان هیتلری و حتی دوران پس از جنگ سرد اشاره کرد.
علاوه‌براین، 10‌درصد از جمعیت اوکراین روس‌تبار هستند و همین امر موجب فشار افکار عمومی بر دولت پوتین برای حمایت از آن‌ها، بوده است.  در نتیجه، شرایط به گونه‌ای پیچیده است که به آسانی نمی‌توان پایان مشکلات غرب و شرق را متصور شد. از این رو، تنش کنونی، نیازمند کنفرانسی است تا شرایط موجود را بررسی کرده و برای پایان دادن به مشکلات بین روسیه و اروپا در قدم اول و مسکو و واشنگتن در قدم دوم، راهکاری
 اتخاذ کند.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
حسن بهشتی‌پور
|
مذاکرات مسکو – واشنگتن
|
روسیه
|
آمریکا
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده