پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
الخميس ١ المحرّم ١٤٣٩
Thursday, September 21, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 817
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۲/۱۲/۳ - ۲۰:۱۸
آخرین جزییات از بحران سیاسی در اوکراین؛
رای پارلمان به برکناری یانوکوویچ ، آزادی تیموشنکو
 آمريكا كه همواره سوداي سلطه بر اوكراين را در سر داشته است بار ديگر با آشوب‌هاي خياباني، ترانه بازگرداندن اوكراين به دوران انقلاب رنگين سال 2006 را مي‌سرايد. اوكراين در ماه‌هاي اخير با ناآرامي و آشوب‌هاي خياباني‌ای همراه بوده است كه محور آن را تحركات آمريكا و اروپا براي سلطه بر اين كشور تشكيل مي‌دهد
هر چند كه در ظاهر ادعا مي‌شود اوكراين صحنه رقابت ميان روسيه و غرب به‌‌شمار می‌رود و اكنون غرب در آن به موفقيت رسيده است، در اصل تحولات كنوني اوكراين را مي‌توان احياي انقلاب‌های رنگين آمريكا براي سلطه بر اين كشور و بازگرداندن آن به دوران انقلاب نارنجي سال 2006 دانست. غرب در هنگام انقلاب مخملی وعده حمايت مالي و سياسي از اوكراين را سر داد اما در نهايت معلوم شد كه وعده‌هایي توخالي بوده و اوكراين جز تشديد بحران اقتصادي و سياسي دستاورد ديگري نداشته است؛ امري كه موجب شد تا رسما انقلاب نارنجي غرب‌گرايان در اين كشور با شكست همراه شود. اكنون آمريكايي‌ها با زمينه‌سازي‌هايي كه در سال‌هاي اخير صورت داده‌اند یعنی با تحريك جريان‌هاي غربگرا، ناديده گرفتن دولت برآمده از راي مردم و امنيتي كردن فضاي اين كشور براي بازگرداندن اوكراين به دوران سياه گذشته و سلطه بر آن تقلا مي‌كند. تحولات ديروز اوكراين نشانگر تلاش آمريكا براي رسيدن به اين اهداف است. پارلمان اوکراین ديروز با ۳۲۵ رأی موافق بازگشت قانون اساسی این کشور به وضعیت سال ۲۰۰۴ را تصویب کرد. با اين قانون اختيارات ریيس‌جمهوری كاهش و پارلمان قدرت بيشتري پیدا می‌کند و بر اساس آن، راه براي دخالت بيشتر غرب در امور اوكراين هموار مي‌شود. همچنین نمایندگان پارلمان اوکراین «اولکساندر ترچینوف» از متحدان «یولیو تیموشنکو»، نخست‌وزیر اسبق را به عنوان رییس پارلمان برگزیدند. در اقدامی دیگر پارلمان اوکراین با 322 رای مثبت به تسریع آزادی «یولیا تیموشنکو»، نخست‌وزیر اوکراین بدون تایید رییس‌جمهوری رای دادند. وي فردي است كه كودتاي نارنجي 2006 را براي غرب اجرا و در دوران نخست‌وزيري وي اوكراين با فساد گسترده اقتصادي همراه شد.
 پليس اوکراین هم اعلام کرد در کنار ملت قرار دارد و خواستار تغييرات سريع است. همچنین «ارسيني يتسينيوک» ریيس حزب ميهن اوکراين به ویکتور يانوکوويچ، ریيس‌جمهوری اين کشور درباره هر نوع تلاش براي تجزيه اوکراين هشدار داد. پارلمان اوکراین «آرسن آواکوف»، حقوقدان مخالف دولت را تا زمانی که ائتلاف جدید شکل بگیرد، به سمت وزارت کشور منصوب کرد. در اين ميان مشاور «ویکتور یانوکوویچ» اعلام کرد یانوکوویچ همچنان در کشور است و اوکراین را ترک نکرده است. مشاور یانوکوویچ تاکید کرد رییس‌جمهوری اوکراین در منطقه خاروک است و قوانینی را که پارلمان تصویب می‌کند امضا نخواهد کرد.  همچنین پارلمان اوکراین دیروز اعلام کرد که ویکتور یانوکوویچ نمی تواند به وظایف محول شده اش عمل کند و 25 مه را به عنوان تاریخ انتخابات زودهنگام اعلام کرد.
همچنین گزارش هایی از آزادی یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق زندانی این کشور نیز منتشر شد.
کلید ‫واژه‌های مطلب:
تیموشنکو
|
یانوکوویچ
|
اوکراین
|
بحران سیاسی
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده