سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
الثلاثاء ٢٨ ذو الحجّة ١٤٣٨
Tuesday, September 19, 2017
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
برگزیده ها

کدخبر : 8864
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۴/۷/۱۳ - ۲۱:۲۵
آیت‌الله آملی لاریجانی:
آمریکا از پشت خنجر می‌زند نمی‌توان با دشمن دوستی کرد

رییس قوه ‌قضاییه گفت: توصیه ما به دولتمردان و دستگاه دیپلماسی این است که رفتارشان را متناسب با رفتار آمریکایی‌ها تنظیم کنند و بدانند که با دشمن نمی‌توان دوستی کرد.

 به گزارش روابط عمومی قوه‌قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی حضور پرشور و عاطفی مرد‌م ایران در مراسم تشییع پیکرهای جان باختگان حادثه منا را نشان از همبستگی و همدلی مردم ایران دانست و با قدردانی از این حضور باشکوه، اظهارکرد: حضور مردم در مراسم تشییع جان باختگان حادثه منا مملوء از عواطف و احساسات و تسلی خاطر بازماندگان بود و باید قدر این همدلی و همبستگی را دانست. این انسانیت و عواطف عمیق جای شکر دارد و نشان می‌دهد که قلوب ملت ما به هم نزدیک است و جدایی جسمانی افراد مانع نزدیکی روح و عمق باطن آنها به یکدیگر نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه فاجعه منا را از منظرهای مختلف می‌توان مورد بررسی قرارداد، افزود: رفتار ناشایست سعودی‌ها در برخورد با این حادثه، کوتاهی نسبت به رسیدگی به وضعیت مجروحان و بی‌توجهی نسبت به اصل بروز حادثه و اطلاع‌رسانی‌های غلط و غیرشفاف که احتمالاً به قصد تحریف افکارعمومی بوده از نکات قابل توجه در بررسی و تعقیب این حادثه است. رییس قوه‌‌قضاییه تهمت زدن به دیگر کشورها را از دیگر مسایل قابل توجه در این حادثه توصیف و ادامه داد: این حادثه و مسایل مختلف آن نشان داد که سعودی‌ها لیاقت مدیریت حج را ندارند و کشورهای اسلامی باید فکری به حال این مساله کنند.
وی تأکید کرد: حج از فرایض بسیار مهم اسلامی است که جنبه‌های مختلف معنوی آن با  اجتماع عظیم مسلمانان و اخوت آنان توأم شده است. آیت الله آملی لاریجانی با تأکید براینکه کشورهای اسلامی و سازمان‌های مرتبط با کشورهای اسلامی و جهان اسلام باید چاره‌ای برای مدیریت حج بیندیشند، افزود: باید کشورها و سازمان‌های اسلامی طرحی را پیش‌بینی کنند که مساله اداره و مدیریت حج با این گونه فجایع و حوادث همراه نشود چراکه قابل گذشت و بخشش نیست.
رییس دستگاه قضا، گفت: مردم بسیاری از کشورهای اسلامی داغدار رفتار خصمانه و توأم با تکبر و بی‌مسئولیتی سعودی‌ها شدند که قابل اغماض نیست و امیدواریم این مساله از ابعاد مختلف از جمله از ابعاد حقوقی و قضایی پیگیری و تعقیب شود.

  برجام و پرداخت غرامت!
آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به رفتار آمریکایی‌ها در نحوه برخورد با اجرای برجام و پیوند دادن آن به موضوع پرداخت غرامت از سوی ایران اشاره کرد و با تأکید براینکه چنین رفتاری غیرمنطقی و مغایر با رفتارهای اولیه آمریکایی‌ها در انجام مذاکره بوده است، ادامه داد: کسانی که با مسیر این مساله آشنا هستند و می‌دانند که نامه ابتدایی برای انجام مذاکرات چگونه بود و آمریکایی‌ها در ادامه چه کردند، می‌دانند که پس از داستان برجام هم آمریکایی‌ها رفتار غیرمنطقی از خود نشان داده‌اند. گر چه مصوبه پرداخت غرامت مربوط به مجلس نمایندگان است ولکن همین مقدار هم روشنگر عدم صداقت آمریکا است. رییس قوه‌قضاییه افزود: مرتبط شدن موضوع برجام با پرداخت غرامت برای اقدامات به ادعای آنان تروریستی در لبنان و سایرکشورها جای تعجب دارد.
آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: کشوری که سال‌ها دستش به انواع فجایع مختلف علیه جمهوری اسلامی آلوده است، اکنون ما را متهم به اقدامات تروریستی می‌کند؛ چگونه است که دفاع مظلومانه لبنانی‌ها، اقدام تروریستی است اما حمایت از اقدامات منافقان و کومله و دموکرات و جنایت‌های صدام، تروریستی نیست گویا آمریکایی‌ها آنها را فراموش کرده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها حمله به هواپیمای مسافربری ایران و کشتن قریب به 300 مسافر ایرانی را فراموش کرده‌اند و حال مدعی غرامت هستند؛ در حالیکه غرامت را دولت ایران باید بخواهد نه آنها که از کودتای 28 مرداد تا به امروز جنایت‌های فراموش نشدنی علیه ملت ما انجام داده‌اند.
آیت الله آملی لاریجانی به جنایت‌های آمریکا در اطراف و اکناف دنیا از ویتنام تا عراق و افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: دست آمریکایی‌ها به خون تمام ملت‌ها آغشته است اما اینک مدعی حقوق بشر و مدعی دریافت غرامت شده‌اند که این کمال گستاخی و جسارت و پررویی و نشان از بی‌صداقتی آنهاست. آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: ملت ایران هرگز زیر بار چنین رفتاری نخواهد رفت و توصیه ما به دولتمردان و دستگاه دیپلماسی هم این است که رفتارشان را متناسب با رفتار آمریکایی‌ها تنظیم کنند و بدانند که با دشمن نمی‌توان دوستی کرد.
رییس دستگاه قضا با اشاره به جنایات آمریکایی‌ها در کشور ما و دیگر کشورها، افزود: با کسی که چنین سابقه‌ای دارد و مدعی هم  هست نمی‌توان دوستی کرد.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه برخی رفتارها و برخوردها نیز ممکن است عمدی نباشد، گفت: باید توجه کرد که رفتار مسئولان ما در چارچوب‌های بزرگ‌تری ارزیابی می‌شود و باید دوست و دشمن را بشناسیم و بدانیم که هر کسی که دست دراز کند، دوست نیست.
رییس قوه‌قضاییه افزود: تا زمانی که رفتار آمریکایی‌ها این است که یک دست جلو می‌آورند و با دست دیگر از پشت خنجر می‌زنند نمی‌توان دوستی کرد که اگر این بود این همه فشار و تحریم ظالمانه و توطئه معنا نداشت.
آیت الله آملی لاریجانی با تأکید براینکه «نمی‌خواهیم دشمن‌سازی و نفرت پراکنی کنیم »، افزود: با این حال باید چشمان خود را بر روی واقعیت‌ها باز کنیم و حواسمان جمع باشد و رفتارهایمان را براساس واقعیات و رفتار متقابل برابر غربی‌ها تنظیم کنیم.

  اسیر افراط و تفریط نخواهیم شد
رییس قوه‌قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برخی مصادیق برخورد دستگاه قضایی با جرایم و رسیدگی به پرونده‌های کلان، اظهار کرد: دستگاه قضایی در برخورد قاطع و قانونی با پرونده‌های مختلف و فسادهای اقتصادی یا امنیتی هیچ گاه دستخوش احساسات طرفین یا جریانات سیاسی نخواهد شد.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: قوه‌قضاییه در رسیدگی‌ها در مسیر اعتدال و براساس قانون و داده‌هایی که بتوان براساس آن قضاوت کرد عمل خواهد کرد و اسیر افراط و تفریط نخواهد شد.
رییس قوه‌قضاییه به برگزاری دادگاه متهم موسوم به «متهم نفتی» نیزاشاره کرد و با تأکید براینکه در پرونده‌های جاری هیچ فردی خارج از چارچوب رسیدگی به پرونده حق دسترسی به محتویات پرونده یا ملاقات با متهمان اصلی را ندارد، گفت: القای برخی ملاحظات یا فشارها و تقاضا برای ملاقات با متهمان در پرونده‌های جاری هرگز پذیرفته نیست و مخالف جریان رسیدگی است. آیت الله آملی لاریجانی در پایان تأکید کرد که در پرونده اخیر نیز قوه‌قضاییه کاملاً بی‌طرف عمل خواهد کرد. در جلسه مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره پیش‌نویس آیین‌نامه تشکیلات، شرح وظایف و اختیارات شورای قضایی استان‌ها ادامه یافت.
 

کلید ‫واژه‌های مطلب:
آمریکا خنجر می زند
|
دوستی با دشمن
|
رییس قوه ‌قضاییه گفت
|
برجام
|
آیت‌الله آملی لاریجانی
|
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
نظرات ارسال شده