printlogo


ظریف به آمریکا هشدار داد
خروج ایران از ان پی تی در صورت لغو برجام
محمدجواد ظريف با تشریح راهکارهای کشورمان در مقابله با تصمیم نابخردانه ترامپ، تاکید کرد که اگر آمریکا قصد دارد از توافق هسته‌ای خارج شود باید با پیامدهای آن نیز روبرو شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی نیویورکر در پاسخ به سوالی درباره هشدار رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام در صورت اصلاح نشدن این توافق تا روز ۱۲مه، گفت: اگر آنها می‌خواهند توافق را نابود کنند و گزینه‌هایی آماده دارند، باید با پیامدهای آن نیز مواجه شوند. ظریف ادامه داد: ترامپ در طول ۱۵ ماه گذشته تلاش کرد تا با مانع‌تراشی در مسیر عادی سازی روابط تجاری با ایران این توافق را از بین ببرد. وی همچنین گفت: اگر ترامپ از توافق خارج شود، ایران سه انتخاب دارد، اول اینکه می‌تواند توافق را کنار بگذارد، از پایبندی دست بکشد و غنی‌سازی اورانیوم خود را از سر بگیرد و یا حتی آن را افزایش دهد، گزینه دوم ایران این است که از سازوکار موجود در توافق استفاده کند که به هر یک از طرف‌ها اجازه می‌دهد که تا یک شکایت رسمی در کمیسیونی که برای رسیدگی به نقض توافق ایجاد شده است، مطرح کند. به گفته ظریف، انتخاب سوم ایران این است که این کشور می‌تواند تصمیم به خروج از معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای(ان پی تی) بگیرد، اما تهران هنوز تصمیمی درباره اینکه باید کدام یک از گزینه‌ها را انتخاب کند را نگرفته است. وی درباره تلاش‌های اروپا برای توافق با آمریکا برای اعمال محدودیت‌های بیشتر برای ایران به منظور ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای،‌ بیان کرد: هر سازشی که منجر به شروط جدید شود، به آن پایبند نخواهیم بود و باور نداریم که برای اجرای بهتر برجام مفید، ثمربخش یا سازنده است. تنها سناریویی که ما می‌توانیم با آن کنار بیاییم این است که اروپایی‌ها با دولت ترامپ گفت‌وگو کنند تا آنها یک بار و برای همیشه، شروع به پایبندی به توافق کنند.
سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه هم با بیان اینکه برجام قابل مذاکره مجدد نیست، گفت: اگر این توافق نابود شود، مقامات ایران آماده هستند تا هرآنچه را که طبق توافق هسته‌ای منع شده، انجام دهند.

 توافق روسیه و چين براي جلوگيري از تخريب برجام
در ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای حفظ برجام، «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه در دیدار با همتاي چيني خود توافق کردند جلوي تلاش‌ها براي تخريب توافق هسته‌اي ايران را بگيرد. سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه نیز با بیان اینکه جایگزینی برای برجام وجود ندارد، تاکید کرد رییس‌جمهور این کشور فعلا برنامه‌ای برای تماس با آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران ندارد.
«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان هم درخصوص برجام مدعی شد: من وجود این توافق را، هرچند که توافق کامل و ایده‌آلی نیست، به اینکه هیچ توافقی وجود نداشته باشد ترجیح می‌دهم. ما به بحث در این مورد ادامه خواهیم داد. آلمان بسیار دقت خواهد کرد که این توافق همچنان اجرایی بماند. مرکل با این وجود ادعا کرد: ما از برنامه موشک‌های بالستیک ایران بسیار نگران هستیم. به همین دلیل هم هست که با بریتانیا، فرانسه و آمریکا در این مورد گفت‌وگو داریم. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل هم بار دیگر بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرد و این توافق را برای صلح و ثبات بین‌الملل ضروری دانست. وی افزود: توافق هسته‎ای با ایران، دستاورد جامعه جهانی بود و در صورت خروج از توافق، این مساله باعث خواهد شد که دیگر کشورهای منطقه به برنامه هسته‏‌ای روی بیاورند و در نهایت شاهد اشاعه هسته‌ای و شکست توافقات بین‌المللی باشیم.

 تهیه پیش‌نویس چهار سند برای اصلاح برجام!
در حالی که جامعه جهانی بر سر حفظ برجام می‌کوشد، روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال جزئیاتی از همکاری‌های آمریکا و اروپا برای رسیدن به یک توافق سیاسی احتمالی جهت اصلاح توافق هسته‌ای را منتشر کرد. وال‌استریت‌ژورنال مدعی شد: دیپلمات‌های دو طرف بر سر تاریخ انقضای برخی از محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران دچار اختلاف هستند. این روزنامه آمریکایی ادامه داد: غیر از موضوع برنامه موشکی ایران، دیپلمات‌ها در حال بحث درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نیز هستند. خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس هم به نقل از مقام‌های دخیل در مذاکرات اروپا و آمریکا نوشت: پیشرفت‌های محسوسی در زمینه بندهای زوال‌پذیر برجام حاصل شده است. این رسانه نوشت: پیش‌نویس چهار سند که دیپلمات‌ها گمان می‌کنند در آنها به نگرانی‌های ترامپ پرداخته شده تهیه شده است. در این چهار سند که شامل یک بیانیه کلی و سه متن فرعی است قرار است این نکته تصریح شود که معاهدات بین‌المللی غیر از برجام از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای در سال‌های پس از انقضای برجام جلوگیری می‌کند. در این سندها به علاوه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته شده فعالیت‌های نظارتی را تقویت کند و وعده داده شده در صورت حرکت ایران به سمت ساخت موشک‌های بالستیک قاره‌پیما تحریم‌های شدیدی علیه این کشور وضع می‌شود.

 افزایش تحریم ایران راهکاری برای ماندن آمریکا در برجام!
نشریه آمریکایی فایننشال‌تایمز هم در گزارشی مدعی شد که سران کشورهای اروپایی با اعمال تحریم‎ها بیشتر و همچنین افزایش نظارت‌ها بر تأسیسات هسته‌ای ایران به دنبال ترغیب دونالد ترامپ به ماندن در برجام‌ هستند. فایننشال‌تایمز ادامه داد: مقامات اروپایی با بیان مشکلات شرکت‌های اروپایی حاضر در ایران و عدم معافیت آنها از تحریم‌های آمریکا می‌گویند که  هیچ طرح جایگزینی وجود ندارد، بدون حضور آمریکا توافقی وجود نخواهد داشت.