printlogo


انگلیس، آلمان وفرانسه مقابله با برنامه موشکی کشورمان را خواستار شدند
یک بام و دو هوای اروپا در ادامه برجام!
علی‌رغم آنکه اتحادیه اروپا اقداماتی را برای ادامه برجام در پیش گرفته، اما مقامات ارشد این اتحادیه مدعی هستند که باید درباره مسئله موشکی با ایران وارد مذاکره شوند.

پس از آنکه اروپایی‌ها از کشورمان خواستند علی‌رغم خروج یکطرفه آمریکا از برجام، بر توافق هسته‌ای متعهد باشد، جمهوری اسلامی ایران ادامه این راه را به تضمین اصولی اروپاییان برای انتفاع تهران از منافع اقتصادی برجام مشروط کرد که البته مقامات اروپایی تاکنون تضمین قطعی به تهران برای ماندن در برجام نداده‌اند و حتی علی‌رغم پاره‌ای اقدامات برای حفظ برجام، ادعاهایی درخصوص توان موشکی و نفوذ منطقه‌ای کشورمان نیز داشته‌اند.  در ادامه اقدامات اروپا برای حفظ برجام، کمیسیون اروپا طی بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که روند تجدید قانون انسداد را آغاز کرده تا شرکت‌های اروپایی فعال در ایران را از تحریم‌های آمریکا محافظت کند. کمیسیون اروپا اعلام کرد که قصد دارد این تمهیدات را پیش از 15 مرداد و پیش از آغاز دور نخست اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا اجرایی کند. در بیانیه کمیسیون اروپا به حمایت قاطع سران اتحادیه اروپا از پیشنهادهای «ژان کلود یونکر» رییس این کمیسیون و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره شده و تصمیم‌های آنها در چهار بند ذکر شده است: بند نخست. قانون انسداد پیروی شرکت‌های اتحادیه اروپا را از تحریم‌های فرامرزی آمریکا ممنوع ساخته و شرکت‌ها را مجاز می‌شمارد تا زیان‌های ناشی از این تحریم‌ها را از عامل آن دریافت کنند. بر اساس این قانون، آراء ناشی از داوری های خارج از اتحادیه اروپا که بر اساس تحریم های آمریکا صادر شده باشند، ملغی می شوند. کمیسیون اروپا در بند دوم بیانیه مطبوعاتی خود آغاز روند رسمی برداشتن موانع تامین مالی فعالیت‌های داخل ایران از سوی بانک سرمایه‌گذاری اروپا را اعلام کرد. بند سوم بیانیه کمیسیون اروپا اعلام کرد که به منظور اعتمادسازی، به همکاری‌های بخشی جاری با ایران از جمله بخش انرژی و شرکت‌های کوچک و متوسط ادامه داده و آنها را تحکیم می‌بخشد. کمیسیون اروپا در بند چهارم کشورهای عضو را تشویق کرد تا امکان پرداخت‌های یکباره بانکی به بانک مرکزی ایران را بررسی کنند.

    اروپا برجام را توافقی کامل نمی‌داند!
علی‌رغم بیانیه اعلام شده، «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهور فرانسه در نشست سه‌جانبه خود در حاشیه نشست بالکان غربی، با صدور بیانیه‌ای مشترک، حفظ برجام و در عین حال مقابله با برنامه موشکی و فعالیت‌های ایران در منطقه را خواستار شدند. همچنین مرکل در حاشیه این نشست تأکید کرد: کشورهای اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند که توافق هسته‌ای ایران، توافق کاملی نیست اما اصرار دارند که این توافق باید پس از خروج آمریکا حفظ شود. وی درباره توان اتحادیه اروپا در ایستادن در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نیز ابراز تردید کرد.   رییس‌جمهور فرانسه هم در حاشیه نشست مدعی شد: ایران، مسئله‌ای است که به حاکمیت و استقلال اروپا مربوط است. هدف ما حفظ برجام و حفاظت از منافع شرکت‌هایمان است. موضع ما این است که می‌خواهیم در برجام بمانیم، اما در عین حال درباره آینده فعالیت هسته‌ای، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای هم با ایران گفت‌وگو کنیم. ماکرون به لزوم واقع‌گرا بودن در مقایسه مزایای ماندن در ایران با خسارت سرشاخ شدن با آمریکایی‌ها هم پرداخت و ادعا کرد: اولا، به خاطر مسئله ایران، علیه شرکت‌های آمریکایی جنگ تجاری یا راهبردی راه نخواهیم انداخت. این کار منطقی نیست. ثانیا، شرکت‌های فرانسوی را به ماندن در ایران مجبور نخواهیم کرد. علاوه بر اظهارات دو پهلوی مقامات اروپایی، شرکت «توتال» فرانسه نیز اعلام کرد که با احیای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران امکان ادامه حضور در پروژه توسعه میدان گازی پارس جنوبی را نخواهد داشت. همچنین «سیلوی برمان» سفیر فرانسه در روسیه مدعی شد: ماکرون معتقد است که برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای ایران باید به برجام افزوده شود.

  ایران همه‌جا هست!
علاوه بر گزافه‌گویی اروپایی‌ها، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا بار دیگر اتهامات همیشگی علیه ایران را تکرار کرد و تهران را عامل تمام درگیری‌ها در منطقه غرب آسیا معرفی کرد.  وی افزود: صرفنظر از اینکه کجا بروید و کجا مشکلی وجود داشته باشد، ایران دقیقاً عامل آن است و ما دیگر این وضعیت را نخواهیم داشت. «هیثر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: این کشور «سخت» در تلاش است تا ائتلافی از کشورهای مختلف جهان علیه ایران تشکیل دهد. همچنین دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا دو فرد و 5 شرکت را به اتهام ارتباط با حزب‌الله لبنان تحریم کرد. 
«استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا پس از اعلام خبر اعمال این تحریم‌های جدید، بیانیه‌ای داد و مدعی شد: این دولت در هر مقطعی، شبکه‌های تروریستی متعلق به ایران و حزب‌الله را آشکار و متلاشی می‌کند من جمله شبکه‌های مرتبط با بانک مرکزی ایران را.