printlogo


وزیر امور خارجه خبر داد
شکایت ایران از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری
محمدجواد ظریف خبر داد که جمهوری اسلامی ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی، به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد.

پس از آنکه «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا از خروج این کشور از برجام و از قصد واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌های مرتبط به هسته‌ای ایران در دو بازده زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه خبر داد، مقامات دیپلماتیک کشورمان اقداماتی تلافی‌جویانه را آغاز کردند. در همین رابطه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از شکایت ایران به دیوان بین المللی دادگستری به دلیل اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران خبر داد. وی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: امروز ایران به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد تا آمریکا را به دلیل اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی پاسخگو کند. وزیر امور خارجه افزود: ایران در مواجهه با اهانت آمریکا به دیپلماسی و تعهدات قانونی، به حاکمیت قانون متعهد است. لازمست که با عادت نقض قوانین بین‌المللی توسط آمریکا مقابله شود. انتشار خبر شکایت ایران به دیوان بین المللی دادگستری در حالی صورت گرفته که دولت آمریکا ۱۸اردیبهشت امسال با بهانه‌های واهی، خروج این کشور از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را اعلام کرد.

 حمایت اروپا از شرکت‌ها در برابر تحریم‌های آمریکا
وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم روز گذشته در نشست خود در بروکسل رسما عدم مخالفت خود را با به روزرسانی قوانین مسدودساز با هدف محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، اعلام کردند. بنا بر اعلام شورای اروپا، این تصمیم بدون بحث در جلسه روز گذشته شورای امور خارجی اتحادیه اروپا که در شهر «بروکسل» برگزار شد، اتخاذ شد. با تصویب این تصمیم در شورای خارجی اتحادیه اروپا، این اتحادیه یک گام دیگر به تجدید قوانین مسدودساز نزدیک شده است. قوانین مسدودساز شرکت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ملزم می‌کند ظرف ۳۰ روز پس از آنکه به واسطه آثار فراسرزمینی تحریم‌های اتحادیه اروپا متحمل خسارت شدند، شورای اروپا را در جریان قرار دهند. شرکت‌های اروپایی همچنین از رعایت آثار فراسرزمینی تحریم‌های مشمول قوانین مسدودساز، منع شده‌اند. علاوه بر این، این قوانین احکام دادگاه‌های خارجی که بر اساس آثار فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا وضع شده باشند را در اتحادیه اروپا بی‌اثر می‌کند. دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای با ایران، اعلام کرد که تمام تحریم‌های یکجانبه رفع‌شده ذیل توافق هسته‌ای با ایران، احیا می‌شود. واشنگتن به شرکت‌های اروپایی هشدار داده که در صورت ادامه همکاری با ایران، با جریمه‌های سنگین و احتمال ممنوعیت فعالیت در بازار آمریکا روبرو می‌شوند. این تهدید موجب شده تا بسیاری از کارشناسان درباره کارایی قوانین مسدودساز اظهار تردید کنند. «کارین کنایسل» وزیر خارجه اتریش درباره قوانین مسدودساز، گفت: هرچند که این قوانین ابزاری برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا هستند، اما نمی‌توانند به طور کامل خسارت‌های آنها را جبران کنند. وی افزود: این شرکت‌ها هستند که باید درباره ادامه فعالیت در ایران یا خروج از این کشور، تصمیم‌گیری کنند.«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم ضمن اذعان به «وزن آمریکا» در اقتصاد جهان گفت: این اتحادیه به دنبال تضمین منافع ایران در توافق هسته‌ای برجام است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه نیز پیش از نشست وزرای خارجه اروپایی در بروکسل، گفت: در وین ما شاهد آن بودیم که توافق هسته‌ای با ایران ادامه دارد. هدف ما اطمینان از این موضوع است که ایران بتواند به فروش نفت ادامه دهد. 
 به برجام پایبند می‌مانیم
همچنین روز گذشته و بعد از نشست نمایندگان اتحادیه اروپا و چین در پکن، طرفین بیانیه‌ای را برای همکاری مشترک در زمینه‌های متعدد منتشر کردند. بر اساس بیانیه پایانی این نشست که در سایت پارلمان اتحادیه اروپا منتشر شده، طرفین توافق کردند همکاری استراتژیک جهانی را عمیق‌تر کنند و شهروندان خود را در قلب این همکاری استراتژیک قرار دهند. همچنین در این بیانیه آمده است: گفت‌وگوهای خوبی در همکاری‌های امنیتی و خارجی میان دو طرف وجود داشت. «ژان کلود یونکر» رییس کمیسیون اروپا و «دونالد توسک» رییس شورای اروپا به نمایندگی از این اتحادیه و «لی که‌کیانگ» نخست وزیر چین به نمایندگی از این کشور، در نشست مشترک حضور داشتند.
 براساس این گزارش، اتحادیه اروپا و چین در بیانیه مشترکشان گفتند: برجام یک ابزار کلیدی در معماری عدم اشاعه هسته‌ای جهانی و دستاورد دیپلماتیک مهمی است که شورای امنیت سارمان ملل آن را تایید کرده است. طرفین یادآور شدند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش در رابطه با مسئله هسته‌ای را انجام داده است و اتحادیه اروپا و چین، تعهد خود برای ادامه اجرای کامل و موثر برجام را اعلام کردند.