printlogo


عراقچی با انتقاد از تحریم های آمریکا:
مزایای برجام نزدیک به صفرشده است
معاون وزیرخارجه تاکید کرد اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، بهره‌مندی ایران از مزایای برجام را به صفر نزدیک کرده است.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در سومین سمینار همکاری‌های هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در آن شرکت داشت، اظهار داشت: برجام دستاورد سیاسی مهمی است و ابران به طور کامل به تعهداتش در قالب این توافق پایبند است.
وی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت های هسته ای ایران این مساله را برای سیزده بار تائید کرده، اما در آن سوی ماجرا، ایران همچنان از مزایای اقتصادی برجام بهره مند نشده است.
وی با بیان اینکه «اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، بهره‌مندی ایران از مزایای برجام را به صفر نزدیک کرده است» گفت: برجام متعلق به آمریکا و یا ایران نیست، بلکه توافقی بین‌المللی است که اعضاء شورای امنیت سازمان ملل متحد در قالب قطعنامه 2231 آن را تائید کرده‌اند. این در حالی است که آمریکا این قطعنامه را نقض کرده و سایر کشورها را به دلیل پیروی از آن مجازات می‌کند.
معاون وزیر خارجه ایران تصریح کرد: حفظ برجام وظیفه بین‌المللی است و همه موظف هستیم که در راستای اجرای این توافق گام برداریم.
وی در ادامه اقدامات اتحادیه اروپا در راستای حفاظت از برجام را تحسین کرد وگفت: این مساله نشان می‌دهد که اروپا به لحاظ سیاسی در مسیر درستی قرار دارد. اما واقعیت این است که هنوز راهکارهای عملی، مکانیسم‌هایی که ایران بتواند از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند و سبب شود تحریم‌های آمریکا این توافق را از بین نبرد، محقق نشده است.
عراقچی بابیان اینکه توازن«بده بستان» برجام از بین رفته است، هشدار داد: اگر ایران از مزایای برجام بهره‌مند نشود این توافق زنده نمی‌ماند.
معاون وزیر خارجه کشورمان عنوان کرد که اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، ضمیمه 3 برجام را تحت‌الشعاع قرار داده است و افزود: همکاری‌های هسته‌ای محدود به اراک و فردو نیست بلکه طرح‌های زیادی وجود دارد که جنبه‌های تجاری دارند اما به دلیل تحریم‌های آمریکا، نبود کانال مالی و تهدیدهای آمریکا، متوقف‌شده اند. وی بابیان این مطلب نتیجه گرفت که راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اروپا برای تداوم همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و اجرای ضمیمه 3 برجام «یک ضرورت است.»
 به گزارش ایرنا، عراقچی در پایان ابراز امیدواری کرد که اروپا هرچه سریع‌تر سازوکار ویژه مالی را برای جلوگیری از تأثیرات منفی تحریم‌های آمریکا بر روابط تجاری شرکت‌های اروپایی و ایران، راه‌اندازی کند.

  اروپا مواضع سیاسی درباره برجام را به عمل تبدیل کند

 علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران هم روز گذشته در سومین سمینار همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای بین ایران و اروپا در بروکسل طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست، به حضور کارشناسان ایران و اتحادیه اروپا برای تبادل اطلاعات و تجاربشان در زمینه استفاده‌های صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای اشاره کرد و آن را دستاوردی بزرگ در نوع خود خواند. وی با اشاره به تجارب اتحادیه اروپا در زمینه‌‌های گوناگون فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای شامل ایمنی هسته‌ای، تحقیق و توسعه هسته‌ای و ... بیان کرد: در چارچوب نگاه ملی ما به فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای و به عنوان بخشی از اقدامات و سیاست‌های عملی ما، علاقه‌مند به گسترش همکاری‌ در این زمینه‌ها هستیم.وی در ادامه اظهاراتش به خروج دولت آمریکا از برجام و تلاش‌های آن از طرق ممکن به منظور متوقف و بی‌خاصیت کردن برجام و همچنین فشار به دیگر اعضای برجام در این زمینه اشاره کرد. به گزارش فارس، صالحی ادامه داد: رویکرد غیرسازنده دولت کنونی آمریکا نشان می‌دهد که به عنوان عضو دائم شورای امنیت، هیچ احترام و پایبندی به تعهدات بین‌المللی قائل نیستند. خروج آنها از پیمان‌های چندجانبه و حتی بین‌المللی فهرستی طولانی را شامل می‌شود از جمله مشارکت در ترانس - پاسیفیک، توافقنامه آب و هوایی پاریس و برجام. رییس سازمان انرژی اتمی بر تعهد ایران بر ادامه و گسترش تعاملات سازنده با اتحادیه اروپا در زمینه «همکاری بین‌المللی هسته‌ای» تأکید کرد و افزود: دو طرف و جامعه بین‌المللی از این همکاری منتفع می‌شوند. صالحی همچنین در حاشیه این سمینار در جمع خبرنگاران، با هشدار به کشورهای اروپایی طرف برجام، گفت: در صورت عدم اقدامات لازم در راستای حفظ منافع اقتصادی ناشی از برجام، عواقب زیانباری بر آن مترتب خواهد بود. وی افزود: بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال جاری و بازگرداندن تحریمهای هسته‌ای، اتحادیه اروپا بهترین اقدامات را انجام داده است، هرچند که برخی از تلاش‌های آنها برای برقراری روابط تجاری با مشکل مواجه شده است. وی تاکید کرد: اگر حرفها به عمل تبدیل نشوند در این صورت شرایط خیلی وخیم و غیرقابل پیش‌بینی خواهد شد.